PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vairums Latvijas iedzīvotāju ir nekritiski pret saulē pavadīto laiku

Doctus
Vairums Latvijas iedzīvotāju ir nekritiski pret saulē pavadīto laiku
Freepik
Lai arī vairums Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka veic noteiktas darbības, lai izvairītos no saules izraisītajiem apdegumiem, lielākā daļa no biežāk izmantotajām metodēm nemaz nepasargā cilvēka no saules apdegumiem.

Visbiežāk iedzīvotāji min, ka no saules radītajiem ādas apdegumiem izvairās:

  • ierobežojot tiešajos saules staros pavadīto laiku (54 %),
  • izvairoties no sauļošanās tad, kad saule ir stiprāka (36 %), 
  • valkājot saulesbrilles (35 %),
  • izmanto galvassegu (32 %)
  • uzturas ēnā (32 %)
  • saules aizsargkrēma regulāra lietošana un atjaunošana, kas ir viens no galvenajiem priekšnoteikumiem, lai pasargātu ādu no saules apdegumiem, ierindojas tikai sestajā vietā (28 %),
  • gandrīz katrs ceturtais iedzīvotājs saulainākās dienās valkā ķermeni sedzošu apģērbu.

Šādus datus uzrāda aptieku tīkla “Euroaptieka” veiktā aptauja.

Aptaujas dati liecina, ka cilvēki vecumā no 60 līdz 74 gadiem ir tie, kuri visbiežāk sevi no saules apdegumiem pasargā, neuzturoties ilgstoši saulē (58 %), nēsājot cepuri (37 %), kā arī valkājot ķermeni sedzošu apģērbu (27 %). Savukārt jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadiem par labāko metodi uzskata regulāru saules aizsargkrēmu atjaunošanu uz ādas (42 %) un mēģināšanu uzturēties ēnā. Cilvēkiem vecumā no 40 līdz 49 gadiem iecienītākā metode, lai izvairītos no saules apdegumiem, ir nesauļošanās tad, kad ir stiprāka saule (42 %). 

Cepures lietošana karstā laikā ir tipiskāka vīriešiem (38 %) nekā sievietēm (27 %). To var skaidrot ar to, ka vīriešiem parasti ir īsāki mati kā sievietēm vai arī to nav, tāpēc ir nepieciešamas īpašākas rūpes par galvas ādas pasargāšanu no apdegumiem. Sievietes mēdz pastiprinātāk rūpēties par savu sejas ādu un uztraukties par priekšlaicīgu novecošanu, ko galvenokārt var izraisīt ādas nepasargāšana no saules. To arī uzrāda aptaujas rezultāti – sievietes (37 %) saulainā laikā biežāk atjauno saules aizsargkrēmu, kamēr vīrieši to dara retāk – tikai gandrīz katrs piektais vīrietis Latvijā izmanto šo metodi. Katra ceturtā sieviete Latvijā lieto speciālos pēc-sauļošanās līdzekļus, kamēr vīrieši – tikai gandrīz katrs piektais.