PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Oktobris 2022

Nr. 10 (259)

Ļubova Renemane, Dr. med., psihiatre, Rīgas Stradiņa universitātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedra, Poliklīnika Via Una, RPNC Ambulatori konsultatīvā nodaļa 

Apkārtnē viss ir pilns krāsu, lapas jautri čaukst zem kājām. Taču rudens ir ne tikai gadalaiks ar spēcīgu enerģiju, bet arī hronisku slimību saasināšanās laiks. Būtiski mainās gaisa temperatūra, atmosfēras spiediens, mitrums un dienasgaismas stundas. Cilvēka ķermenim tas ir stress, ko var pavadīt neirohumorālās regulācijas un vielmaiņas izmaiņas. Doctus oktobra numurs lasītājus uzrunā ar rakstu kolekciju, kuru liela daļa tēmu ir saistītas ar sezonalitāti. 

Dr. Sanitas Pauderes–Loginas rakstā rodamas atbildes uz jautājumiem par biežākajām psoriāzes blakusslimībām, dzīvesveida saistību ar slimību un terapijas taktikas izvēli. 

Raksts par tādu hronisku psihosomatisku slimību kā bronhiālā astma ļauj ieskatīties gan pulmonoloģes Inetas Grīsles, gan klīniskās psiholoģes Kristīnes Dūdiņas viedoklī par slimības izpratni un ārstēšanās iespējām.

Psihiatri atgādina par sezonālām depresijām, pievēršot uzmanību savlaicīgai diagnostikai un pareizas stratēģijas izvēlei.

Dr. med. Jeļizaveta Sokolovska uzmanību fokusē uz cukura diabēta specifiku senioriem, bet Dr. Anda Opuļa uzsver ģimenes ārsta konsultāciju specifiku sievietēm postmenopauzes periodā.

Savukārt gastroenterologu kolektīvs sniedz pamatīgu informāciju par endoskopisko izmeklējumu veidiem gastroenteroloģijā, aprakstot precīzas indikācijas, pacienta sagatavošanu izmeklējumiem un komplikāciju risku.

Iedvesmai izlasiet interviju ar endoskopiju nodaļas vadītāju Anitu Lapiņu — par dzīvotprasmi.

Lai jums skaists zelta rudens!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Psoriāze — daudzfaktoru slimība

Psoriāze ir hroniska autoimūna ādas slimība, kas skar 1—4 % pasaules iedzīvotāju. Tā kā slimība ir hroniska un pacientu ietekmē visa mūža garumā, tā negatīvi iespaido dzīves kvalitāti kopumā, jo pasliktina gan fizisko veselību, gan psihisko labbūtību, gan sociālo dzīvi.

S. Paudere–Logina

Sezonāli depresīvi traucējumi

Sezonālos afektīvos jeb depresīvos traucējumus (SDT) aprakstīja N. Rosenthal ar līdzautoriem 1984. gadā. Autori raksturoja depresijas klīnisku variantu, kas uzliesmoja un atkārtojās rudenī un ziemā, kam sekoja remisija pavasarī un vasarā. [1]

Ļ. Renemane, M. Lazareva

Endoskopiskie izmeklējumi gastroenteroloģijā

Pirmie diagnostisko endoskopisko instrumentu izmantošanas mēģinājumi Eiropā datēti tālajā 1805. gadā (Bozzini). Metodēm pakāpeniski pilnveidojoties, pirmos ziedu laikus endoskopija sasniedza pagājušā gadsimta 70. gados. Mūsdienās endoskopija ir gastroenterologa ikdienas darba neatņemama sastāvdaļa. Kad indicēti endoskopiski izmeklējumi gastroenteroloģijā? Kā sagatavoties procedūrai? Kāds ir komplikāciju risks?

I. Kikuste, O. Basina, I. Vilkoite, E. Krustiņš, A. Lapiņa

Sievietes veselība postmenopauzes periodā

Sievietes reproduktīvā novecošanās pēc STRAW+10* (the Stages of Reproductive Aging Workshop +10) iedalīta septiņos posmos: pieci posmi pirms pēdējā menstruālā cikla un divi posmi pēc. Katrs posms saistīts ar atšķirīgām hormonālām izmaiņām un ir mainīga ilguma. [12; 32]

A. Opuļa

Ektopiska AKTH sekrēcija plaušu sīkšūnu vēža gadījumā

Neiroendokrīnie audzēji ir audzēju veids, kam raksturīgas gan endokrīno šūnu, gan nervu šūnu pazīmes. Neiroendokrīnie audzēji var sekretēt dažādus hormonus, arī adrenokortikotropo hormonu (AKTH), kas izraisa hiperkortizolismu un Kušinga sindromu. Aprakstītajā klīniskajā gadījumā slimniecei diagnosticēja ektopisku Kušinga sindromu, kura pamatcēlonis bija diseminēts sīkšūnu plaušu vēzis.

N. Šenterjakova, A. Stāka

ANITA LAPIŅA, gastroenteroloģe, endoskopiste: Ar endoskopu kā ar vijoles lociņu

Izaicinājums risināt sarežģīto un pacietība darāmo paveikt izcili. Šī kombinācija labi raksturo Dr. ANITU LAPIŅU, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionāra “Gaiļezers” Endoskopiju nodaļas vadītāju. Novembrī nodaļa svin 40 gadu jubileju. Kad dakterei Lapiņai bija 29 gadi, viņa tika uzaicināta izveidot šo nodaļu. Tagad te gadā veic vairāk nekā desmit tūkstošus ārstniecisko un diagnostisko endoskopiju.

D. Ričika

GUNA ŠMITE: Tiekam galā! Jaunā ģimenes ārste Lietuvas pierobežā

Daktere GUNA ŠMITE Vilces doktorātu vada nepilnus divus gadus, kopš pārņēma Dr. Ineses Pemperes praksi. Sarunā jaunā daktere ir lietišķa: ja pats nedarīsi, tad kurš cits?! Izaicinājumu laukos patiešām netrūkst — jūnijā atvērusi filiāli blakus pagastā, Lielplatonē, un arī tuvajā Augstkalnē un Elejā vairāki ģimenes ārsti vēlas doties pensijā, tāpēc pacienti jau lūko, kur pierakstīties.

D. Ričika

Rītdiena un optimisms

Skaidrs, ka nekas nav skaidrs. Dzīvojam laikā, kad šis teiciens raksturo katru nākamo dienu. Drošība, ekonomiskā situācija — trausla, valsts jauno simts galvu darbs pie kompromisu meklēšanas nupat tikai sāksies.

D. Ričika