PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Maijs 2014

Dr. JĀNIS PUDULIS, internists, kardiologs, aritmologs, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas stacionārs “Gaiļezers”, “KIRSH veselības fabrika” un privātprakse

PAR MAIJA NUMURU

Dr. Jānis PUDULIS: "Vieniem svētkiem nomainot otrus, klāt maijs. Beidzot var teikt ardievas aukstumam un sveiki saulei, putniem, atvaļinājumam, jūrai, ziedošām pļavām un laukiem."

Dažiem gan pļavas rada raizes, bet šajā Doctus numurā Dr. Vilnīte un Dr. Grīsle dalās pārdomās par alerģisku rinītu — varam pasmelt kādu labu ideju diagnostikā un ārstēšanā. Liels prieks par to, ka beidzot kāds uzrakstījis par tēmu, kas brīžiem pat kardiologu vidē nav pateicīgs sarunu temats, proti, par aritmijas mehānismiem un ārstēšanu.

Nezinu, kā Dr. Šipačovam šo milzu apjomu izdevies ietilpināt tik nedaudzās lappusēs, bet viņš godam raksturojis gan problēmas teorētisko, gan praktisko pusi. Ļoti saistošas ir kolēģu pārdomas par skriešanu: vienam slepus, otram uz rezultātu, citam tāpat vien. Manuprāt, katra regulāra fiziskā aktivitāte ir apsveicama. To arī novēlu — atrast laiku sev un saviem vaļas priekiem!

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Sirds veselības mācība skolās

Latvijas Kardiologu biedrība un pacientu biedrība ParSirdi.lv Rīgas Centra humanitārajā vidusskolā bija sapulcinājusi vairāk nekā 50 bioloģijas un veselības mācības skolotāju, kas noklausījās kardiologu lekcijas.

Doctus

Stresa «tēvs» Hanss Selje

Mūsdienu medicīna nav iedomājama bez stresa jēdziena, taču vēl pirms pusgadsimta cilvēku, kurš to saskatīja kā atsevišķu fizioloģisku parādību, uzskatīja par dīvainas idejas apmātu īpatni. Šis cilvēks bija HANSS SELJE (1907—1982). Šogad aprit 40 gadu, kopš izdota viņa nozīmīgā grāmata «Stress bez distresa».

A. Laganovskis

Aritmijas mehānismi un ārstēšanas pamati

Sirds ritma traucējumi ir visai bieža parādība. Turklāt par tiem konsultē gan ģimenes ārsti un kardiologi, gan citu specialitāšu ārsti. Pēdējos gados aritmoloģija strauji attīstījusies un praksē ienākušās iedarbīgas aritmiju ārstēšanas metodes, piemēram, ablācijas procedūra ar katetru un sarežģītas implantējamas sistēmas.

P. Šipačovs

Diabēts un seksuālā disfunkcija

Cukura diabēts (CD) ir viena no visbiežākajām hroniskajām slimībām, kas saistīta ar seksuālo disfunkciju. Gan pacientiem, gan ārstiem tas ir delikāts sarunu temats, taču, tiklīdz tas izrunāts un atrisināts, pacienti var gūt uzlabojumu vairākās veselības jomās.

G. Erta

Cerebrālas išēmijas sekundārā profilakse

Insults pasaulē pieder biežākajām slimībām un ir viens no biežākajiem nāves cēloņiem. Išēmisks insults anamnēzē ir neatkarīgs riska faktors atkārtotam insultam, tāpēc sekundārajai profilaksei ir īpaša nozīme. Galvenie sekundārās profilakses virzieni ir šādi: vaskulāro riska faktoru terapija, trombocītu funkcijas un asins recēšanas izmaiņas, revaskularizācija un smadzeņu apasiņošanas uzlabošana, kā arī ieradumu un dzīvesveida korekcija.

S. Vestermane

JOLANTA CIHANOVIČA: Kā nenest darbu uz mājām?

Kad pēc daudzajām darba stundām beidzot pārkāpts mājas slieksnis, domām par pacientiem kaut uz brīdi vajadzētu atvirzīties otrajā plānā. Lai atpūstos, būtu kopā ar saviem mīļajiem un uzkrātu spēkus. Taču — atkal jāgatavojas kārtējai konferencei, koferī gaida nepabeigtās formalitātes vai atskan zvans no slimnīcas — un amoka skrējiens turpinās...

B. Vahere

Meitene, kas lasīja domas. Paranormālas parādības eksakts pētījums Rīgā 1936. un 1937. gadā

Kā desmitgadīga garīgi atpalikusi latviešu zemnieku meitene Ilga Ķ. spēj lasīt domas? Šis ir intriģējošs stāsts, viens no retajiem vēsturē zināmajiem, kad zinātnieki, ārsti, fiziķi, psihologi un fonētiķi apvienoja spēkus un pievērsās šķietama domu lasīšanas fenomena eksaktai izpētei. Un tas notika Rīgā, Latvijas Universitātes Eksperimentālās psiholoģijas laboratorijā.

I. Lībiete, M. Loseviča

Skriešana kā meditācija

Skriešanas popularitāte arvien pieaug. Londonas maratonā, kas ir viens no lielākajiem Eiropā, 1981. gadā distanci beidza 6500, 2013. gadā — vairāk nekā 34 tūkstoši. Pašmāju Nordea Rīgas maratons visās distancēs (5 km, 10 km, pusmaratonā un maratonā) pērngad kopā bija pulcējis rekordlielu skrējēju skaitu — 22 tūkstošus. Kur slēpjas skriešanas prieks?

M. Zvaigzne, B. Vahere, K. Pastore