Pat neliels izdzertā alkohola daudzums dienā paaugstina krūts vēža risku

Doctus . | 2017. gada 24. maijs

Izdzerot vienu mazu vīna vai alus glāzi (10 g alkohola) dienā, krūts vēža risks pieaug par 5 % sievietēm pirms menopauzes vecumā un par 9 % sievietēm pēc menopauzes.

Jaunākajā pārskatā iekļauti rezultāti no 119 pētījumiem, kas veikti visā pasaulē, ar kopējo kohortu vairāk nekā 12 miljoni sieviešu un vairāk kā 260 000 krūts vēža gadījumi. Pētnieki atzīst, ka zināja par to, ka pastāv saistība starp alkohola lietošanu un krūts vēža attīstību, bet līdz šim nebija zināms, cik liels izdzertā alkohola daudzums paaugstina risku.  

Šajā pārskatā skaidri ir pierādīts, ka pat viens dzēriens dienā paaugstina krūts vēža attīstības risku. No otras puses pētnieki arī atklāja, ka intensīvas fiziskās aktivitātes (skriešana, braukšana ar riteni) samazina krūts vēža attīstības risku gan sievietēm pirms, gan pēc menopauzes, tika apstiprināti arī iepriekš veiktu pētījumu rezultāti, ka vidējas intensitātes aktivitātes (pastaigas, darbs dārzā) arī samazina krūts vēža attīstības risku sievietēm pēc menopauzes.

Fiziski aktīvām sievietēm pirms menopauzes bija par 17 % zemāks krūts vēža risks (RR=0,83) nekā sievietēm, kuras bija mazaktīvas.

Līdzīgs protektīvais efekts tika novērots arī sievietēm pēc menopauzes, aktīvākām sievietēm risks bija par 10 % zemāks (RR=0,90).

Šis sistemātiskais pārskats pierāda, ka aktīvs dzīvesveids, veselīga svara uzturēšana un limitēta alkohola lietošana palīdz mazināt krūts vēža attīstības risku.

Pārskatā tika apstiprināta arī saistība starp lieko svaru un paaugstinātu krūts vēža risku. Liekais svars un aptaukošanās pieaugušā vecumā paaugstina krūts vēža risku pēc menopauzes vecumā. Savukārt liekais svars un aptaukošanās vecumā starp 18 un 30 gadiem ir kā protektīvais faktors, kas samazina krūts vēža risku sievietēm pirms un pēc menopauzes. Pārsteidzošs bija šis atklājums, ka lielāks ķermeņa tauku daudzums pirms menopauzes pasargā no krūts vēža pēc menopauzes. Tomēr pētnieki uzskata, ka šis fakts apstiprina iepriekš pierādīto, ka svara pieaugums pēc menopauzes ir riska faktors krūts vēža attīstībai.  

Kopējai vēža profilaksei autori iesaka uzturēt veselīgu svaru, būt fiziski aktīviem vismaz 30 minūtes katru dienu un izvairīties no kalorijām bagāta uztura un saldināto dzērienu lietošanas.  Papildus iesaka lietot uzturā pilngraudu produktus, dārzeņus, augļus un pāršaugus, kā arī samazināt sarkanās gaļas un rūpnieciski apstrādātas gaļas lietošanu uzturā. Kā arī ieteicams izvairīties no alkohola lietošanas, bet, ja alkohols tiek lietots, tad lietot to limitētos daudzumos.  

AVOTS: Nelson R. Just One Drink a Day Raises Breast Cancer Risk - Medscape - May 23, 2017.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Krūts vēzis. I daļa: epidemioloģija, riska faktori

    Krūts vēzis (KV) ir visbiežākā onkoloģiskā slimība sievietēm kā visā pasaulē, tā arī pie mums Latvijā. Katru gadu pasaulē ar krūts vēzi saslimst 1,15 miljoni sieviešu, veidojot 23% no visiem onkoloģiskajiem saslimšanas gadījumiem un 14% no vēža izraisītiem nāves gadījumiem. Ik gadu pasaulē vairāk nekā 400 000 sieviešu mirst ar šo kaiti. Tajā pašā laikā pasaulē ir vairāk nekā četri miljoni sieviešu, kam šī slimība ir ārstēta un kas dzīvo ilgāk par pieciem gadiem. [1; 26] Lasīt visu