Paracetamola lietošana grūtniecības laikā var būt saistīta ar zemāku auglību meitai

Doctus . | 2018. gada 8. janvāris

Paracetamola lietošana grūtniecības laikā var ietekmēt meitas fertilitāti nākotnē, secināts apskatā, kurš publicēts žurnālā Endocrine Connections. Apskatā tika iekļauti trīs neatkarīgi pētījumi ar grauzējiem, kuros analizēja paracetamola lietošanu grūtniecības laikā saistībā ar meitas reproduktīvo sistēmu.

Paracetamols ir bezrecepšu medikaments, ko plaši lieto visā pasaulē sievietes grūtniecības laikā sāpju mazināšanai.  Iepriekš veiktos pētījumos tika analizēta saistība starp paracetamola lietošanu grūtniecības laikā un zēnu reproduktīvo veselību, bet efekts uz meitām nebija izpētīts.

Ir labi zināms, ka dažu ķīmisku savienojumu ekspozīcija grūtniecības laikā var izraisīt attīstības defektus, kas izpaužas vēlāk dzīves laikā. Gan grauzēju, gan cilvēku sieviešu dzimums piedzimst ar noteiktu skaitu olšūnu. Šajos pētījumos grauzējiem deva paracetamolu grūtniecības laikā, deva bija ekvivalenta kādu grūtniece lieto sāpju mazināšanai. Pētnieki secināja, ka grauzējiem, kuri saņēma paracetamolu, attīstījās mazāk olšūnas, kas savukārt vēlāk ietekmēja auglību, īpaši tad, kad grauzēji kļuva vecāki.

Šie rezultāti ir vēl jāapstiprina pētījumos ar cilvēkiem, pētnieki iesaka eksperimentālos pētījums apvienot ar epidemioloģiskajiem pētījumiem, lai pierādītu šo saistību.

Pētnieki norāda, ka viņi nesniegts medikamentu lietošanas rekomendācijas, grūtniecei ir jākonsultējas ar viņas ārstējošo ārstu par piemērotākā pretsāpju medikamenta piemeklēšanu.

 

AVOTS: Society for Endocrinology. Taking paracetamol during pregnancy may reduce fertility of daughters. ScienceDaily, 6 January 2018.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu