Klopidogrels un aspirīns akūta išēmiska un augsta riska tranzistoras išēmiskas lēkmes gadījumos

Doctus . | 2018. gada 17. maijs

Ja pacientam ir infarkts vieglā formā vai tranzistora išēmiska lēkme (TIL), klopidogrela un aspirīna kombinācija var novērst smagāka insulta attīstību turpmākajās 90 dienās, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā The New England Journal of Medicine.

Nejaušināta iedalījuma pētījumā tika iesaistīti pacienti ar vieglu išēmisku insultu vai augsta riska TIL, kuri pēc notikuma sākotnēji lietoja 600 mg klopidogrela pirmajā dienā un pēc tam  75 mg katru dienu + aspirīnu (50 – 320 mg dienā), savukārt otra pacientu grupa lietoja tikai aspirīnu. Primārais iznākums bija smags išēmisks notikums, kas tika definēts kā išēmisks insults, miokarda infarkts vai nāve išēmiska notikuma dēļ 90 dienu laikā pēc pirmā notikuma.

Kopumā pētījumā tika iekļauts 4881 pacients. Smags išēmisks notikums tika konstatēts 121 pacientam (5 %) no 2432 pacientiem, kuri lietoja klopidogrelu + aspirīnu un 160 pacientiem (6,5 %) no 2449 pacientiem, kuri lietoja aspirīnu plus placebo (HR=0,75; 95 % TI [0,59 – 0,95]), visbiežāk smagie notikumi tika novēroti pirmās nedēļas laikā pēc sākotnējā notikuma.  Smaga asiņošana tika novērota 23 pacientiem (0,9 %), kuri lietoja klopidogrelu + aspirīnu un 10 pacientiem (0,4 %), kuri lietoja aspirīnu + placebo (HR=2,32; 95 % TI [1,1 – 4,87]; p<0,05).

Pētnieki secina, ka pacientiem, kuri pēc viegla išēmiska insulta vai augsta riska TAL lieto klopidogrela un aspirīna kombināciju, ir zemāks smagu išēmisku notikumu risks pirmo 90 dienu laikā pēc sākotnējā notikuma, tomēr jāņem vērā, ka pacientiem, kuri lieto šo medikamentu kombināciju ir augstāks smagu asiņošanu risks.

 AVOTS: Johnston SC, J. Easton D, Farrant M, et al. Clopidogrel and Aspirin in Acute Ischemic Stroke and High-Risk TIA. New England Journal of Medicine, 2018.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu