Ar kontaktlēcu lietošanu saistītu komplikāciju izplatība

Doctus . | 2018. gada 16. augusts

Biežāk sastopamā ar kontaktlēcu lietošanu saistītā komplikācija ir sausās acs sindroms, tālāk seko virspusējs keratīts, savukārt vecums ir nozīmīgs korneālās infekcijas riska faktors, secināts pētījumā.

Pētījuma mērķis bija aprakstīt ar kontaktlēcu lietošanu saistītu komplikāciju izplatību. Šis bija retrospektīvs pētījums, kurā iekļāva 141 pacientu, kuri ambulatori sūdzējās par diskomfortu pēc kontaktlēcu lietošanas. Pētījums tika veikts par laika periodu 2012.gada janvāris – 2015.gada decembris. Datu analīzē tika iekļauts pacienta demogrāfiskais raksturojums, kontaktlēcu veids, anamnēze, kā arī acu izmeklējumu rezultāti.

Pētījumā piedalījās 86,52 % sieviešu un 13,48 % vīriešu, vecums variēja no 12 līdz 56 gadiem. No 141 kontaktlēcu lietotāja, 82,27 % lietoja mīkstās kontaktlēcas. 2,84 % - cietās kontaktlēcas un 14,89 % - nakts kontaktlēcas. Biežāk izplatītā sūdzība pēc kontaktlēcu lietošanas bija sausās acs sindroms (36,88 %), tālā sekoja virspusējs keratīts (36,17 %). Blefarīts un meibomija dziedzera iekaisums tika konstatēts 31,91 % pacientu. Savukārt mikrobiāls keratīts tika konstatēts 15 pacientiem, no tiem 7 gadījumos bija Acanthamoeba keratīts.  Vecums bija nozīmīgs korneālas infekcijas riska faktors (Exp (B)=0,918; p<0,05), blefarīts un meibomija dziedzera iekaisums bija statistiski ticami saistīts ar virspusējo keratītu (Exp(B)=2,276, p < 0,05).

Pētnieki secina, ka biežākā ar kontaktlēcu lietošanu saistītā komplikācija ir sausās acs sindroms un tālāk seko virspusējs keratīts. Pirms kontaktlēcu izrakstīšanas īpaša uzmanība jāpievērš plakstiņiem un meibomija dziedzerim, tāpat jāatceras par regulārām acu izmeklēšanās cilvēkiem, kuri regulāri lieto kontaktlēcas. 

AVOTS: Li W, Sun X, Wang Z, et al. A survey of contact lens-related complications in a tertiary hospital in China. Contact Lens and Anterior Eye. Volume 41, Issue 2, April 2018, Pages 201-204.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu