PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Antioksidanti un mūsu lielākais orgāns āda

L. Baltā
Antioksidantu iedarbība bija zināma jau senajās kultūrās Ēģiptē un Indijā, mūsdienās tos lieto visā pasaulē gan dažādu saslimšanu gadījumos, gan kosmētikā. Pasaules literatūras apskata tēma ir antioksidanti – to antioksidatīvā, terapeitiskā un kosmētiskā iedarbība. Taču jāteic – tieši tāpat kā notiek lokāli lietojamo dermatoloģisko līdzekļu izpēte saskaņā ar pierādījumos balstītas medicīnas noteikumiem, šāda koncepcija nepieciešama arī kosmētiskajiem līdzekļiem. Un šī problēma pasaulē vēl joprojām nav atrisināta.

Brīvie radikāļi un lokālo antioksidantu loma

Brīvo radikāļu veidošanās ir viens no atzītākajiem atslēgas mehānismiem, kas izraisa ādas novecošanos. Brīvo radikāļu augstas reaģēšanas spējas molekulas ar elektroniem spēj bojāt šūnu membrānu, lipīdus, proteīnus un DNS. Šīs aktīvā skābekļa formas bojā normālo metabolo procesu. Brīvo radikāļu veidošanās ar gadiem pieaug, tajā pašā laikā iekšējie aizsargmehānismi mazinās. Antioksidanti ir vielas, kas var aizsargāt pret eksogēno un endogēno oksidatīvo stresu, atbrīvojot brīvos radikāļus. Lokālie antioksidanti ādas aprūpes produktos iespējami dažādās kombinācijās.

Ādas novecošanās ir komplekss process, ietverot ģenētiskos, apkārtējās vides un hormonālos mehānismus. Izšķir iekšējo hronoloģisko novecošanos un ārējo - ekoloģisko novecošanos, kas uzslāņojas viena uz otras. Brīvajiem radikāļiem ir būtiska nozīme abos procesos. Iekšējās novecošanās procesā brīvie radikāļi izjauc šūnas metabolismu, bet ārējās novecošanās procesā tos ražo eksogēnie faktori - ultravioletie stari, smēķēšana un alkohola lietošana. Apmēram 50% UV starojuma radīto bojājumu saistīti ar staru radīto brīvo radikāļu bojājumiem. Hartmans ar līdzautoriem 1956. gadā izvirzīja "novecošanās brīvo radikāļu teoriju", kas šodien ir visvairāk atzītā teorija par novecošanās faktoriem.

Organismam ir endogēnie aizsargmehānismi, tādi kā antioksidatīvie enzīmi un neenzīmu antioksidatīvās molekulas - E vitamīns, C vitamīns, glutations, ubihinoni, kas aizsargā pret brīvajiem radikāļiem vai tos neitralizē. Daži no šiem aizsargmehānismiem var neitralizēt brīvos radikāļus.

Hipotētiski var pieņemt, ka antioksidantu lokāla lietošana var neitralizēt brīvo radikāļu ietekmi, mazinot ādas novecošanās procesu. Pašlaik lokālo antioksidantu mārketinga stratēģija paredz aizsardzību pret novecošanos un UV staru bojājumiem, tā ir mērķēta arī uz krunku un iekaisuma eritēmu novēršanu. Tomēr tikai C vitamīns var novērst krunkas, formējot kolagēnu. Citu produktu pretkrunku efekts saistīts ar mitrināšanu, bet ne novēršanu. Tādējādi antioksidanti var novērst krunku veidošanos, bet ne ārstēt tās.

Lai lokālie antioksidanti varētu novērst ādas novecošanos, jāievēro vairāki nosacījumi:

  • tā kā antioksidanti ir ļoti nestabili, tie var oksidēties, nesasniedzot mērķi, tātad produktu stabilizācijai ir izšķirīga nozīme;
  • tiem jābūt ādā labi absorbētiem, jāsasniedz mērķa audi aktīvā formā un tur jāpaliek pietiekami ilgi, lai sniegtu vajadzīgo efektu.

Daudzi antioksidanti lietoti gan senajās kultūrās, gan mūsdienās visā pasaulē dažādu saslimšanu gadījumos. Papildus antioksidatīvai aktivitātei lielākajai daļai no tiem bez citām bioloģiskām īpašībām raksturīga arī antikancerogēna un pretiekaisuma iedarbība.

I. Bogdan Allemann, L. Bauman. Skin Therapy Lett 2008 Sep; 13(7): 5-9.

Pierādījumos balstīta kosmētika: koncepcija un lietojums

Tieši tāpat kā lokāli lietojamo dermatoloģisko līdzekļu izpēte notiek saskaņā ar pierādījumos balstītas medicīnas nosacījumiem, pētījumi nepieciešami arī kosmētikai. Lai gan pierādījumos balstītas kosmētikas koncepcija izstrādāta tikai daļēji, līdz šim dažas aktīvās vielas un preparāti ir zinātniski pētīti. Rakstā aplūkoti dažu pētījumu dati par kosmētisko preparātu efektivitāti pie saules ādas bojājumiem un novecošanās, kā arī lentigo un melanozes gadījumā.

Tālāki pētījumi nepieciešami visās galvenajās dermokosmetoloģijas sfērās. Retinols un tādi antioksidanti kā C vitamīns un koenzīmi, kas pozitīvi darbojas kā kolagēna biosintēzes mehānisms, var tikt uzskatīti par zinātniski pārbaudītām vielām cīņā ar ādas novecošanos. Pierādījumos balstītas medicīnas kritēriji jāizmanto arī pētījumos ar dermokosmētiku, kur iekļautas saules aizsargsistēmas.

Dermokosmētikas aizsargfiltriem jāpiedāvā atbilstīga aizsardzība pret UV-B un UV-A stariem, kombinējot organiskos un neorganiskos UV filtrus, tiem jābūt arī labai panesamībai. Tie varētu saturēt tādas papildu vielas kā antioksidanti, DNS atjaunojoši enzīmi, dekspantenols, glicerīns vai hamamelis destilāts. Melanozes ārstēšanā līdzīgu efektu var sasniegt kā ar 0,1% tretinoinu lokāli, tā ar 10% retinola gelu. Preparāti, kas satur urea, amonija laktātu vai glicerolu dažādās koncentrācijās, tiek uzskatīti par vislabākajām vielām sausas ādas aprūpē.

Kosmētisko līdzekļu aktīvo vielu efektivitāte un noturīgums jāpēta arī turpmāk. Nepieciešamas apstiprinātas vadlīnijas dermokosmētikas efektivitātes un panesamības pētījumiem.

Pavicic T., Steckmeier S., Kerscher M., Korting H. C. Wien Klin Wochenschr 2009; 121(13-14): 431-439.

Psoriāze: retinoīdi un fototerapija

Retinoīdi ir vieni no plašāk lietotajiem psoriāzes sistēmiskās terapijas līdzekļiem, kā strukturāls un funkcionāls A vitamīna analogs tie piedalās dažu bioloģisko funkciju regulācijā. Acitretīns ir orālais retinoīds, kas mūsdienās tiek lietots viens vai kombinācijā ar citām ārstēšanas metodēm. Teratogēnā efekta dēļ terapeitiskā koncepcija paredz sievietēm nozīmēt kontraceptīvos līdzekļus. Ultravioletie B stari (nbUVB, 311 +/- 2 nm) ir efektīvi pilienveida un plakanajai psoriāzei. Molekulārajā līmenī UV stari tieši iedarbojas (I tipa reakcija), veidojot pirimidīna dimērus, savukārt tie bloķē šūnu augšanu un netieši (II tipa reakcija), ģenerējot reaktīvo skābekli, kas iedarbojas uz tādām molekulām kā lipīdi (to membrānas), olbaltumvielas un nukleīnskābes.

Daži pētījumi liecina, ka UV stari var uz laiku mazināt DNS, RNS un olbaltumu sintēzi. Tas var uz laiku normalizēt psoriātisko keratinocītu šūnu kinētiku. Fototerapija tiek veikta trīs reizes nedēļā patstāvīgi vai kombinācijā ar topisko terapiju un/vai acitretīnu.

Virkne pētījumu apstiprina, ka orālo retinoīdu un nbUVB (ReUVB) kombinācija gan paātrina atjaunošanās laiku, gan samazina retionoīdu un staru devu. Ārstēšanas režīms ar acitretīnu tiek veikts pēc shēmas: 0,5 mg/kg - divas nedēļas, tad šī deva tiek samazināta uz 0,3 mg/kg, bet nbUVB tiek pievienoti trīs reizes nedēļā līdz pilnīgai atlabšanai.

Tā kā retionoīdiem raksturīgs pretvēža efekts, tad šāda kombinācija var mazināt ilgstoši saņemtu ultravioleto staru ādas vēža risku.

Monfrecola G., Baldo A. J Rheumatol Suppl 2009 Aug; 83: 71-72.

C vitamīna efekts

Apakšējo plakstiņu tumšo loku (pathogenesis of dark circles of the lower eyelid - DCLE) patoģenēze ir noskaidrota - tā ir stāze un hiperpigmetācija apakšējos plakstiņos. Vēl viens faktors, kas ietekmē DCLE, varētu būt arī ādas biezums. Tika veikts pētījums, lai noskaidrotu C vitamīna efektivitāti, ņemot vērā tā spēju palielināt kolagēnu un ietekmēt DCLE. Pētījuma dalībniekiem ar DCLE sešus mēnešus bija jālieto vai nu 10% askorbīnskābes šķīduma (ANa), vai askrorbīnskābes glikozīda (AG) losjons vienā pusē, bet otrā pusē parasts šķīdums.

Pētījuma laikā tika novērtēts melanīna indekss, eritēmas indekss, ādas biezums apakšējos plakstiņos abās pusēs. Rezultāti parādīja - eritēmas indekss ievērojami mazāks bija ANa pusē nekā kontroles pusē. Āda biezāka bija ANa ārstētajā pusē, lai gan vizuāli atšķirības nebija redzamas. Nebija nozīmīgu melanīna indeksa, eritēmas indeksa un ādas biezuma atšķirību starp AG lietotājiem. Pētījums ļāva izdarīt secinājumu - C vitamīna šķīduma ārēja lietošana var uzlabot DCLE, padarot biezāku ādu apakšējos plakstiņos un mazinot asins sastrēgumu ādā.

Ohshima H., Mizukoshi K., Oyobikawa M., Matsumoto K., Takiwaki H., Kanto H., Itoh M. Skin Res Technol 2009 May; 15(2): 214-217.

Procianidīna un A, C, E vitamīna kombinācija un melanodermija

Melanodermija ir vispārēja, iegūta, simetriska hipermelanoze, kam raksturīgas neregulāri brūnas vai pelēcīgi brūnas mākulas uz vaigiem, pieres, deguna, virslūpas, žokļiem. Nejaušinātā dubult­aklā placebo kontrolētā pētījumā, kas ilga astoņas nedēļas, tika novērtēta procianidīna un A, C, E vitamīna perorālas lietošanas drošība un efektivitāte filipīnietēm ar epidermālu melanodermiju.

Pētījumā tika iekļautas 60 brīvprātīgas pieaugušas sievietes ar bilaterālu epidermālu melanodermiju, Fitzpatrick III-IV ādas tipu. Pacientes saņēma vai nu pētījuma terapiju, vai placebo divas reizes dienā ēšanas laikā.

Pigmentācijas izmaiņas tika novērtētas ar meksametru un MASI indeksu. 56 sievietes beidza šo pētījumu. Meksametrs uzrādīja ievērojamu pigmentācijas samazinājumu p 

Handog E. B., Galang D. A., de Leon-Godinez M. A., Chan G. P. Int J Dermatol 2009 Aug; 48(8): 896-901.

Topiska antioksidantu maisījuma iedarbības efekts

UV starojums rada akūtu iekaisuma reakciju (tādu kā eritēma), saules apdegumu un hronisku reakciju, kā arī ādas novecošanos un ādas vēzi. Tika pētīts antioksidantu maisījuma (C vitamīns, acidi ferulici, phloretini) lokālas lietošanas efekts veseliem brīvprātīgajiem, lietojot ādas bojājuma biomarķierus.

Desmit brīvprātīgie vecumā no 18 līdz 60 gadiem ar II un III ādas tipu pēc Fitzpatrick nejaušinātā pētījumā tika ārstēti ar antioksidantu mikstūru muguras lejas daļā četras dienas vienā pusē, bet otrā pusē - ar vienkāršu šķīdumu. Trešajā dienā tika saņemta minimālā eritēmas deva (MED) abās muguras pusēs, ceturtajā dienā abas puses saņēma UV apstarojumu (saules simulācija) 1-5 x MED ar 1 x MED intervālu. Piektajā dienā tika uzņemti digitāli attēli un paņemta 4 mm biopsija no apstarotās un kontroles virsmas morfoloģiskai un imūnhistoķīmiskai analīzei. Eritēma ievērojami pastiprinājās 1-5 x MED apstarotajā pusē. Jau 24 stundas pēc 5 x MED UV apstarojuma notika iedegumu veidojošo šūnu un timīna dimēru veidošanās, matriks-metaloproteināzes-9 un p53 formēšanās. Šīs parādības vājināja antioksidantu mikstūra. Iepriekš apstrādāta ādas virsma ar antioksidantu maisījumu to pasargāja no kaitīgā UV starojuma. Autori uzskata, ka ar šiem antioksidantiem tiks papildināti lokālie saules aizsarglīdzekļi.

Oresajo C., Stephens T., Hino P. D., Law R. M., Yatskayer M., Foltis P., Pillai S., Pinnell S. R. J Cosmet Dermatol 2008 Dec; 7(4): 290-297.

Ādas aizsardzība ar zaļo tēju - antioksidatīvs un imūnmodelējošs efekts

Zaļā tēja ar raksturīgo garšu, aromātu un veselīgumu kļuvusi par visā pasaulē iecienītu dzērienu. Polifenoliem, kas ir zaļajā tējā, piemīt antioksidantu, pretiekaisuma un pretvēža iedarbība. Galvenā bioķīmiskā un farmakoloģiskā aizsardzības efekta sastāvdaļa šajā dzērienā ir epigallokatehīns-3-gallāts (EGCG).

Koenzīma Q10 ķīmiskā uzbūve Koenzīma Q10 ķīmiskā uzbūve
Temata pielikuma
Koenzīma Q10 ķīmiskā uzbūve

Epidemioloģiskos, klīniskos un bioloģiskos pētījumos apstiprinājies: saules UV stari ir kancerogēni un atkārtota to iedarbība var rezultēties ar dažādu ādas patoloģiju attīstību - no melanomas līdz citām ādas vēža formām. Pētījumos pierādīts - zaļās tējas polifenolu (GTP) lokāla lietošana vai dzeršana bremzē ķīmiskos kancerogēnus; laboratorajos eksperimentos ar dažādiem dzīvniekiem novērota saules UV staru kanceroģenēzes inhibīcija.

Lokāla ārstēšana ar GTP un EGCG vai orāla GTP lietošana kalpo UVB staru radīta iekaisuma, imūnsupresijas un oksidatīvā stresa profilaksei. Laboratorijas dzīvnieki, lietojot lokālas GTP un EGCG aplikācijas pirms UVB apstarojuma tika pasargāti no UVB staru radīta vietēja iekaisuma un vispārējas imūnsupresijas, un tas saistāms ar UVB iekaisuma leikocītu bremzēšanu. EGCG imūnsupresīvās atbildes profilakse saistāma ar imūnsupresīvā citokīna interleikīna (IL)-10 produkcijas samazināšanos, bet IL-12 ievērojamu palielināšanos.

Līdzīgi pierādīts zaļās tējas antioksidatīvais un pretiekaisuma efekts arī cilvēka ādā. Ārstēšana ar EGCG parādīja UVB staru eritēmas, oksidatīvā stresa un iekaisuma leikocītu inhibīciju. Līdzīgi - cilvēka ādas ārstēšana ar GTP pasargā no UVB inducēto piramidīnu dimēru veidošanās, kas kalpo kā mediatori UVB staru imūnsupresijas un vēža inducēšanā. Pētījumi in vitro un in vivo ar dzīvniekiem, kā arī uz cilvēka ādas apliecinājuši: zaļās tējas polifenoli ir dabīgi fotoprotektori, kas var tikt izmantoti kā farmakoloģiskā viela saules aizsargpreparātos, tostarp arī preparātos pret fotonovecošanos, melanomu un citām ādas vēža formām.

Katiyar S. K. Curr Drug Targets Immune Endocr Metabol Disord 2003 Sep; 3(3): 234-242.

Koenzīma Q10 efekti

Koenzīms Q10 ir īpašs savienojums. Tas ietilpst visu šūnu un šūnu struktūru (piemēram, mitohondriju) membrānās un nodrošina ar uzturu uzņemtās enerģijas transformēšanu organisma šūnu funkcionēšanai nepieciešamajā enerģijā. Tādējādi tas ir ļoti svarīgs faktors audos ar lielu enerģijas patēriņu - sirds muskulī, plaušās, aknās, arī skeleta muskuļos. Lai noskaidrotu COQ10 pretiekaisuma un brūču dziedēšanas efektu, tika veikti in vivo un in vitro eksperimenti.

In vivo eksperimentos tika iekļautas trīs grupas - bez ādas incīzijas, kontroles grupa ar ādas incīziju un COQ10 (100 mg/kg uz ķermeņa svara un ar ādas incīziju). Kolagēna kā polimēra (CLP) līmenis ievērojami augstāks bija COQ10 grupā, salīdzinot ar kontroles grupu (pin vivo eksperimentos parādīja nozīmīgu antioksidatīvo aktivitāti uz malondialdehīdu (MDA) un superoksīda dismutāzes (SOD) līmeni, salīdzinot ar kontroles grupu (pin vivo, kas varētu būt saistīts ar tā sekundāru darbību.

Bang Shil Choi, Ho Sun Song, Hee Rae Kim, Tae Wook Park, Tae Doo Kim, Bong Jae Cho, Chang Jong Kim, Sang Soo Sim. Arch Pharm Res, Vol 32, No 6, 907-913.

Skvalēna bioloģiskā un farmakoloģiskā aktivitāte un potenciālā lietošana kosmētiskajā dermatoloģijā

Skvalēns ir triterpēns, kas ir kā starpsavienojums holesterīna biosintēzē. Nosaukums radās, kad to atrada haizivs aknu eļļā, kas ir bagātākais tā avots. Tajā pašā laikā skvalēns ir plaši izplatīts dabā, atrodas olīveļļā, palmu eļļā, mandeļu eļļā. Skvalēns kā ādas virsmas nepiesātināto lipīdu pamata komponents uzrāda dažas priekšrocības kā emolients un antioksidants, kā arī sniedz hidratējošu un pretvēža efektu. Tas tāpat tiek lietots lokāli kā nesējlīdzeklis lipīdu emulsijās un nanostruktūras lipīdu nesējs (NLCs). Vielu, kas saistītas ar skvalēnu (beta-karotīns, koenzīms Q10, A, E, K vitamīns), fizioloģiskā iedarbība uz ādu tika pētīta gan in vivo, gan in vitro.

Huang Z. R., Lin Y. K., Fang J. Y. Molecules 2009 Jan 23; 14(1): 540-554.

Pēcvārda vietā

Antioksidantu lokāla lietošana ir daudzsološa, tomēr tajā pašā laikā par maz ir kontrolētu pētījumu par antioksidantu iedarbību uz ādas novecošanās procesa palēnināšanu vai novēršanu. Turpmāk vajadzētu noskaidrot gan antioksidantu kombināciju sinerģisko, gan kumulatīvo efektu. Lai gan trūkst pierādījumu, šo produktu iegādei ik gadu tiek tērēts miljoniem dolāru.