PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Aptauja: Latvijas iedzīvotāji retāk apmeklē ģimenes ārstu un zobārstu

Doctus
Aptauja: Latvijas iedzīvotāji retāk apmeklē ģimenes ārstu un zobārstu
Freepik
Lielākā daļa Latvijas iedzīvotāju (71 %) uzskata, ka pietiekami rūpējas par savu veselību, tomēr vienlaikus Mana Aptieka & Apotheka 2022. gadā veiktā Veselības indeksa pētījuma dati rāda, ka cilvēki pēdējo divu gadu laikā savu ģimenes ārstu apmeklējuši retāk.

Cik bieži apmeklē ģimenes ārstu?

Divu gadu laikā par 3 % samazinājies to iedzīvotāju skaits, kuri apmeklējuši savu ģimenes ārstu. Salīdzinājumam – 2020. gada pētījumā 73 % respondentu atzīmēja, ka pēdējā gadā ir vērsušies pie sava ģimenes ārsta, bet 2022. gadā šis skaits sarucis līdz 70 %.

Saskaņā ar pētījuma rezultātiem ģimenes ārstu pēdējā gada laikā sievietes apmeklējušas salīdzinoši biežāk, nekā vīrieši. Vismaz vienu reizi ģimenes ārstu pēdējā gada laikā apmeklējuši 75 % no aptaujātajām sievietēm, savukārt vīrieši – 63 %. Taču raugoties uz situāciju retrospektīvi, redzams, ka salīdzinājumā ar 2020. gada pētījuma rezultātiem arī sieviešu skaits, kuras vismaz reizi pēdējā gada laikā apmeklējušas savu ģimenes ārstu, ir samazinājies par 7 %.

Lai arī seniori ir tie, kas visbiežāk apmeklē ģimenes ārstu, ka salīdzinājumā ar 2020. gada pētījuma rezultātiem arī vecuma grupā 64-75 gadi par 6 % samazinājies iedzīvotāju skaits, kuri pēdējā gada laikā apmeklējuši savu ģimenes ārstu, proti, tie ir 83%.

Cik bieži apmeklē zobārstu un zobu higēnistu?

Zobārstu pēdējā gada laikā apmeklējis vien katrs trešais Latvijas iedzīvotājs, 28 % pie zobārsta bijuši vienu līdz divus gadus atpakaļ, savukārt teju 40 % iedzīvotāju zobārstu apmeklējuši pirms trīs vai vairāk gadiem. Raugoties uz 2019. gada pētījuma datiem, redzams, ka iedzīvotāju skaits, kuri zobārstu apmeklējuši pēdējā gada laikā, ir samazinājies par 7 %.

Vēl fakts - katrs trešais jeb 32 % no aptaujātajiem respondentiem norādījuši, ka ne reizi nav apmeklējuši zobu higiēnistu. Turklāt to respondentu skaits, kuri pēdējā gada laikā apmeklējuši zobu higiēnistu, salīdzinot ar 2019. gada pētījuma datiem, samazinājies no 19 % līdz 16 %. 

“Mana Aptieka & Apotheka Veselības indekss” ir daudzveidīgākais Latvijas iedzīvotāju veselības stāvokļa pašvērtējuma un dzīvesveida tendenču mērījums, kas tiek veikts jau septiņus gadus. Indekss tapis sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS. Katru gadu tiešās intervijās tiek aptaujāts reprezentatīvs iedzīvotāju skaits, proti, 1016 cilvēki, vecumā no 18 līdz 75 gadiem.