PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

HIV paštestus mājās veiktu 22% iedzīvotāju

Doctus
HIV paštestus mājās veiktu 22% iedzīvotāju
Freepik
Latvijā pieejami HIV paštesti - ērta un diskrēta sava HIV statusa noskaidrošanas metode. SKDS veiktā aptauja liecina, ka 22% iedzīvotāju šādu testu izmantotu.

Atvērtākie ir jaunieši vecuma grupā 18-24 gadi un respondenti ar augstāko izglītību – šajās grupās HIV paštestu mājās būtu gatavi veikt attiecīgi 43% un 34% aptaujas dalībnieku.

Latvijā joprojām 80% iedzīvotāju uzskata, ka HIV uz viņiem neattiecas un ka viņi nevarētu inficēties ar HIV, rāda aptauja. Tikai 8% respondentu uzskata, ka viņi varētu inficēties ar HIV vīrusu.

“Diemžēl man šiem 80% nav labu ziņu – HIV attiecas uz ikvienu, kam ir seksuālas attiecības. HIV vairs sen nav stāsts par marginālām sabiedrības grupām, kā intravenozo narkotiku lietotāji vai seksuālo pakalpojumu sniedzēji. Šobrīd Latvijā HIV visaktīvāk izplatās abu dzimumu vidēja vecuma heteroseksuālu cilvēku vidū. Tāpēc, līdzīgi kā mēs dodamies uz ikgadējām veselības pārbaudēm, katram seksuāli aktīvam cilvēkam reizi gadā vajadzētu veikt rutīnas HIV testu,” atgādina Andris  Veiķenieks, AGIHAS, atbalsta biedrības cilvēkiem, kuri dzīvo ar HIV, valdes priekšsēdētājs.

 Pasaules pieredze rāda, ka paiet zināms laiks, līdz sabiedrība sāk aktīvi lietot HIV paštestus. “Mēs, HIV kopiena Latvijā, ceram, ka paštestu pieejamība palielinās HIV testēšanas aptveri, jo HIV diemžēl joprojām ietver stigma un aizspriedumi," tā A. Veiķenieks.