PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

2.tipa cukura diabēts paaugstina Pārkinsona slimības risku un pasliktina slimības gaitu

Doctus
2.tipa cukura diabēts paaugstina Pārkinsona slimības risku un pasliktina slimības gaitu
Pixabay
2. tipa cukura diabēts (T2DM) un Pārkinsona slimība (PD) ir izplatītas slimības, ko ietekmē sabiedrības novecošanās. Iepriekšējos sistemātiskajos pārskatos un meta-analīzēs tika pētīta saistība starp cukura diabētu un PD risku, taču rezultāti ir bijuši pretrunīgi.

Šī pētījuma mērķis bija izpētīt T2DM kā PD riska faktoru, izmantojot novērojumu pētījumu un ģenētisko kopsavilkumu meta-analīzes.

Dati sistemātiskam novērojumu pētījumu pārskatam un meta-analīzei tika iegūti, veicot meklēšanu 6 datubāzēs. Tika izvēļēti visaugstākās kvalitātes pētījumi, kuros pētīta saistība starp T2DM un PD risku un progresēšanu. Pēc tam tika izmantota Mendelīna nejuašināšana (MR), lai izpētītu ģenētiskās atbildības pret T2DM cēloņsakarību uz PD risku un progresēšanu, izmantojot kopsavilkuma datus, kas iegūti no genoma saistību pētījumiem.

Pētījuma novērojumu daļā apvienotās ietekmes aplēses parādīja, ka T2DM bija saistīts ar paaugstinātu PD risku (izredžu attiecība [OR] 1,21, 95% TI [1,07–1,36]), un bija daži pierādījumi, ka T2DM saistīts ar ātrāku motorisko simptomu progresēšanu (standartizētā vidējā atšķirība [SMD] 0,55, 95% TI [0,39–0,72]) un kognitīvo funkciju pasliktināšanos (SMD −0,92, 95% TI [−1,50 līdz −0,34]). Izmantojot MR, tika atrasti atbalstoši pierādījumi par cukura diabēta cēloņsakarību ar PD risku (OR= 1,08, 95% TI [1,02–1,14]; P = 0,010) un dažus pierādījumus par ietekmi uz motorisko simptomu progresēšanu (OR= 1,10, 95% TI [1,01–1,20]; P = 0,032), bet ne uz kognitīvo funkciju pasliktināšanās progresēšanu.

Izmantojot tradicionālo novērojumu pētījumu un ģenētisko datu meta-analīzes, tika novēroti pārliecinoši pierādījumus par T2DM ietekmi uz PD risku un iegūti jauni pierādījumi, kas pamato cukura diabēta lomu PD progresēšanā.

AVOTS: Chohan H, Senkevich K, Patel RK, et al. Type 2 Diabetes as a Determinant of Parkinson's Disease Risk and Progression. Movement Disorders, 2021, March 8.