PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

2.tipa cukura diabēts paaugstina Pārkinsona slimības risku un pasliktina slimības gaitu

Doctus
Pixabay
2. tipa cukura diabēts (T2DM) un Pārkinsona slimība (PD) ir izplatītas slimības, ko ietekmē sabiedrības novecošanās. Iepriekšējos sistemātiskajos pārskatos un meta-analīzēs tika pētīta saistība starp cukura diabētu un PD risku, taču rezultāti ir bijuši pretrunīgi.

Šī pētījuma mērķis bija izpētīt T2DM kā PD riska faktoru, izmantojot novērojumu pētījumu un ģenētisko kopsavilkumu meta-analīzes.

Dati sistemātiskam novērojumu pētījumu pārskatam un meta-analīzei tika iegūti, veicot meklēšanu 6 datubāzēs. Tika izvēļēti visaugstākās kvalitātes pētījumi, kuros pētīta saistība starp T2DM un PD risku un progresēšanu. Pēc tam tika izmantota Mendelīna nejuašināšana (MR), lai izpētītu ģenētiskās atbildības pret T2DM cēloņsakarību uz PD risku un progresēšanu, izmantojot kopsavilkuma datus, kas iegūti no genoma saistību pētījumiem.

Pētījuma novērojumu daļā apvienotās ietekmes aplēses parādīja, ka T2DM bija saistīts ar paaugstinātu PD risku (izredžu attiecība [OR] 1,21, 95% TI [1,07–1,36]), un bija daži pierādījumi, ka T2DM saistīts ar ātrāku motorisko simptomu progresēšanu (standartizētā vidējā atšķirība [SMD] 0,55, 95% TI [0,39–0,72]) un kognitīvo funkciju pasliktināšanos (SMD −0,92, 95% TI [−1,50 līdz −0,34]). Izmantojot MR, tika atrasti atbalstoši pierādījumi par cukura diabēta cēloņsakarību ar PD risku (OR= 1,08, 95% TI [1,02–1,14]; P = 0,010) un dažus pierādījumus par ietekmi uz motorisko simptomu progresēšanu (OR= 1,10, 95% TI [1,01–1,20]; P = 0,032), bet ne uz kognitīvo funkciju pasliktināšanās progresēšanu.

Izmantojot tradicionālo novērojumu pētījumu un ģenētisko datu meta-analīzes, tika novēroti pārliecinoši pierādījumus par T2DM ietekmi uz PD risku un iegūti jauni pierādījumi, kas pamato cukura diabēta lomu PD progresēšanā.

AVOTS: Chohan H, Senkevich K, Patel RK, et al. Type 2 Diabetes as a Determinant of Parkinson's Disease Risk and Progression. Movement Disorders, 2021, March 8.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus