PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Alerģisko reakciju un tolerances novērtējums pret augļu un dārzeņu alerģiju bērniem

Doctus
Alerģisko reakciju un tolerances novērtējums pret augļu un dārzeņu alerģiju bērniem
Freepik.com
Neskatoties uz to, ka pēdējo desmitgažu laikā pieaug augļu un dārzeņu alerģiju izplatība bērnu populācijā, reakcijas veidu un tolerances klīniskā gaita joprojām ir neskaidra. Pētījuma mērķis bija novērtēt augļu vai dārzeņu izraisīto alerģisko reakciju klīnisko gaitu, demogrāfiskos raksturlielumus un tolerances līmeni.

Tika veikts retrospektīvs, aprakstošs, šķērsgriezuma pētījums ar pacientiem, kuriem bija aizdomas par alerģiskām reakcijām pret augļiem vai dārzeņiem. Tika izmantoti pacientu uzskaites dati, lai identificētu demogrāfiskos datus, ādas dūrienu testu, testu no dūriena uz dūrienu, kā arī mutes dobuma pārtikas testu rezultātus un laboratorijas konstatējumus.

Pētījumā tika iekļauti 78 bērni, kuru vidējais vecums bija 61,5 mēneši. 1. un 2. klases alerģija konstatēta attiecīgi 65 un 13 gadījumos. Biežākie alergēni bija kartupeļi (21,8 %), banāni (15,4 %), persiki (14,1 %) un tomāti (12,8 %). Klīniskie simptomi bija nātrene (75,6 %), perorālās alerģijas sindroms (15,4 %), angioneirotiskā tūska (7,7 %) un anafilakse (1,3 %). Trīspadsmit bērni sasniedza toleranci, bet 61,7 % to nesasniedza. Vidējais laiks līdz tolerancei bija 13,5 mēneši pēc diagnozes, bet vismaz 9 mēneši. Tika konstatētas būtiskas atšķirības reakcijas veidā, klīniskajā attēlojumā, vispārējā alerģijā pret aeroalergēniem un kopējā IgE līmeni serumā starp tolerantu un netolerantu grupu (attiecīgi p = 0,006, 0,009, 0,005 un 0,001).

Šis bija pirmais pētījums, kas sniedz norādījumus par augļu un dārzeņu alerģiju tolerances ātrumu un izzušanas laiku, pamatojoties uz demogrāfiskajiem un diagnostikas parametriem. Ir nepieciešami turpmāki pētījumi, lai padziļinātu izpratni par augļu un dārzeņu alerģiju.

AVOTS: Sirin S, Kirgin BO, Ozmen S, Akelma Z. Evaluation of Allergic Reactions and Tolerance with Fruit and Vegetable Allergy in Children. Int Arch Allergy Immunol. 2024 Jun 12:1-8.