PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Antibiotiku lietošana pacientiem ar astmu saistīta ar garāku hospitalizācijas laiku

Doctus
Antibiotiku lietošana pacientiem, kuri hospitalizēti astmas paasinājuma dēļ, pagarina slimnīcā pavadīto laiku un paaugstina izmaksas bez riska mazināšanas, secināts pētījumā.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot saistību starp antibiotiku lietošanu un ārstēšanas rezultātu pacientiem, kuri hospitalizēti ar astmu un terapijā lieto kortikosteroīdus.

Šis bija retrospektīvs kohorta pētījums ar 19 811 pieaugušo, kuri hospitalizēti astmas paasinājuma dēļ un ārstēti ar kortikosteroīdiem, datiem.  Agrīna antibiotiku terapija tika definēta kā antibiotiku lietošanas uzsākšana pirmajās divās dienās pēc hospitalizēšanas un antibiotikas izrakstītas uz vismaz 2 dienām. Primārais pētījuma iznākums bija slimnīcā pavadīto dienu skaits. Citi iznākumi bija ārstēšanas neveiksme (mehāniskās ventilācijas uzsākšana, pārvešana uz intensīvās terapijas nodaļu pēc otrās hospitalizācijas dienas, nāve slimnīcā vai atkārtota hospitalizācija astmas dēļ), slimnīcas izmaksas un ar antibiotiku lietošanu saistīta caureja.   

19 811 pacientiem mediānais vecums bija 46 gadi, 14 389 (72,6 %) bija sievietes. Antibiotikas tika izrakstītas 8788 (44,4 %) pacientu. Salīdzinot ar pacientiem, kuri terapijā nesaņēma antibiotikas, ar antibiotikām ārstētie pacienti bija vecāki  (mediānais vecums 48 pret 45), biežāk baltās rases (48,6 % pret 40,9 %), smēķētāji (6,6 % pret 5,3 %) un ar vairāk blakus saslimšanām (piemēram, sirds mazspēju, 6,2 % pret 5,8 %). Tiem, kuri terapijā saņēma antibiotikas bija garāks hospitalizācijas laiks (mediāni 4 pret 3 dienām) un līdzīgs ārstēšanas neveiksmju biežums (5,4 % pret 5,8 %). Antibiotiku izrakstīšana bija saistīta ar 29 % garāku hospitalizācijas laiku (OR=1,29; 95 % TI [1,27 – 1,31]) un lielākām hospitalizācijas izmaksām, bet bez atšķirībām ārstēšanas neveiksmes riskā (OR=0,95; 95 % TI [0,82 – 1,11]).

Pētnieki secina, ka antibiotiku terapija  ir saistīta ar garāku hospitalizācijas laiku, augstākām izmaksām un līdzīgu ārstēšanas neizdošanās risku. Šie rezultāti apstiprina nepieciešamību samazināt neatbilstošu antibiotiku lietošanu pacientiem ar astmu.

AVOTS: Stefam MS, Shieh MS, Spitze KA, et al. Association of Antibiotic Treatment With Outcomes in Patients Hospitalized for an Asthma Exacerbation Treated With Systemic Corticosteroids. JAMA Intern Med. Published online January 28, 2019.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus