PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Artrīts bērnībā saistīts ar paaugstinātu vēža risku

Doctus
 Pacientiem ar juvenīlu idiopātisku artrītu (JIA) ir četras reizes lielāks ļaundabīgu audzēju risks nekā kontroles grupai bez šīs slimības, ziņo pētījuma rezultāti, kuri publicēti Arthritis Rheumatology žurnālā.  

Pēc samērošanas ar vairākiem mainīgajiem, JIA standarta izredžu attiecība (SIR) bija 4,4 ļaundabīgajiem audzējiem, salīdzinot ar pacientiem, kuriem bija astma vai uzmanības deficīts/ hiperaktivitāte, bet nebija JIA.

Tomēr JIA ārstēšanai, tai skaitā metotreksātam un audzēja nekrozes faktora inhibitoram, nebija statistiski ticamas saistības ar ļaundabīga audzēja attīstību.

Pētījums tika veikts laika posmā starp 2000. un 2005. gadu. Autori identificēja pacientu kohortas, kuri slimoja ar JIA, astmu vai uzmanības deficītu/ hiperaktivitāti. Novērošanu uzsāka pēc 6 mēnešiem, kad bija noskaidrots, ka pacientam nav ļaundabīga audzēja diagnozes.

Beigu analīzē tika iekļauti 7812 pacienti ar JIA, kurus novēroja 12 614 persongadus, un 321 821 pacients bez JIA. JIA kohortā bija iekļauti 1484 pacienti, kuri 2922 persongadus tika ārstēti ar audzēja nekrozes faktora inhibitoriem, galvenokārt etanerceptu.

Autori novērošanas laikā konstatēja 265 ļaundabīgo audzēju gadījumus. SIR bija 4,4 (95% TI [1,8-9]) JIA kohortai, salīdzinājumā ar uzmanības deficīta un astmas kohortu.

Netika konstatēta statistiski lielāka saslimstība ar ļaundabīgajiem audzējiem JIA grupā, kuri saņēma specifisku ārstēšanu, SIR=3,9 (95% TI[0,4-14]) bija metotreksātu saņēmušo pacientu grupā un SIR=0, audzēja nekrozes faktora inhibitora saņēmušo pacientu grupā.  

Pētījuma noslēgumā autori secināja, ka bērniem ar JIA nav paaugstināts vēža risks, ja tiek lietoti medikamenti vidēji smagas vai smagas slimības gadījumā. Tomēr jāņem vērā, ka pētījumā tika konstatēts paaugstināts vēža risks pacientiem ar JIA, pat tādos gadījumos, ja nav nepieciešama specifiska ārstēšana.

Šī pētījuma rezultāti ir līdzīgi citos pētījumos iegūtajiem rezultātiem, bet pētnieki uzskata, ka ir nepieciešami pētījumi ar lielāku dalībnieku skaitu un garāku novērošanas periodu, lai noskaidrotu saistību starp ļaundabīgu audzēju un JIA, un tā ārstēšanu.

Pirmavots: Beukelman T, et al "Rates of malignancy associated with juvenile idiopathic arthritis and its treatment" Arthritis Rheum 2012.