PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Bezmiegs saistīts ar lielāku sirds slimību un insulta risku

Doctus
Cilvēkiem, kuri cieš no bezmiega, var būt paaugstināts koronārās artēriju slimības, sirds mazspējas un insulta risks, secināts pētījumā, kas publicēts Amerikas Sirds asociācijas žurnālā Circulation.

Iepriekš veiktos novērojumu pētījumos ir atklāta saistība starp bezmiegu, kas ietekmē līdz 30% no visiem iedzīvotājiem, un paaugstinātu sirds slimību un insulta attīstības risku. Ar šiem novērojumu pētījumiem nevarēja noteikt, vai bezmiegs ir cēlonis, vai tas ir tikai saistīts ar šo slimību risku.

Šis bija pirmais šāda veida pētījumā par bezmiegu, pētnieki izmantoja nejaušināšanu - paņēmienu, kas izmanto ģenētiskos variantus, kas zināmi kā potenciālie riska faktori, piemēram, bezmiegs, lai mazinātu novirzes rezultātos. Pētījumā tika iekļauti 1,3 miljonu dalībnieku ar sirds slimībām un insultu vai bez tām dati no četriem lieliem pētījumiem.

Pētnieki atklāja bezmiega ģenētiskos variantus, kas bija saistīti ar ievērojami lielākām koronāro artēriju slimības, sirds mazspējas un išēmiska insulta izpausmēm - īpaši lielo artēriju insultu, bet ne priekškambaru mirdzēšanu.

Pētnieki norāda, ka ir svarīgi identificēt bezmiega cēloni un ārstēt to, miega režīms ir uzvedība, ko var mainīt ar jauniem ieradumiem un stresa pārvaldību.

Šī pētījuma ierobežojums ir tāds, ka rezultāti atspoguļo ģenētiskā varianta saikni ar bezmiegu, nevis pašu bezmiegu. Pēc pētnieku teiktā, nebija iespējams noteikt, vai personām ar sirds un asinsvadu slimībām bija bezmiegs.

AVOTS: Larsson SC, Markus HS. Genetic Liability to Insomnia and Cardiovascular Disease Risk. Circulation, 2019