PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Dehidratācija var kavēt atveseļošanos no pneimonijas bērniem

Doctus
Dehidratācija var kavēt atveseļošanos no pneimonijas bērniem
Freepik.com
Lielākā daļa bērnu, kas hospitalizēti ar sadzīvē iegūto pneimoniju, var sasniegt klīnisko stabilitāti 24 stundu laikā. Pētījums liecina, ka tiem, kuri ir vecāki vai, iespējams, ir dehidrēti, atveseļošanās laiks ir ilgāks.

Lai novērtētu laiku līdz klīniskajai stabilitātei bērniem ar pneimoniju, pētnieki analizēja datus no CARPE DIEM pētījuma, kurā pacienti tika iekļauti no 2013. gada jūlija līdz 2017. gada decembrim. Pētnieku analīze koncentrējās uz 571 bērnu vecumā no 3 mēnešiem līdz 18 gadiem (vidējais vecums 3,1 gads). Klīniskā stabilitāte tika novērtēta, pamatojoties uz četru parametru normalizēšanu: temperatūra, sirdsdarbība, elpošanas ātrums un skābekļa piesātinājums.

67 % bērnu sasniedza klīnisko stabilitāti attiecībā uz visiem četriem parametriem izrakstīšanas laikā no slimnīcas, turpretim 25 % joprojām bija viens patoloģisks parametrs un 7 % bija divi patoloģiski parametri.

Vidējais stacionārā uzturēšanās ilgums bija 18,2 stundas pacientiem ar vieglu slimību gaitu; 40,8 stundas pacientiem ar vidēji smagu slimības gaitu, tostarp tiem, kuri saņēma intravenozu (IV) hidratāciju vai papildu skābekli; un gandrīz 70 stundas tiem, kam ir smaga slimības gaita.

Faktori, kas saistīti ar mazāku iespēju sasniegt klīnisko stabilitāti 24 stundu laikā, ietvēra vecāku vecumu (pielāgotā OR = 0,96), vemšanu (OR = 0,77) un pagarinātu kapilāru uzpildīšanas laiku (OR = 0,77).

Pētnieki secina, ka vecāki bērniem un tie, kas uzņemti intravenozi ievadāma šķidruma un iespējamās dehidratācijas dēļ, var atveseļoties lēnāk nekā citi pacienti. Pacientiem bez šiem papildus faktoriem var pietikt ar novērošanu vai īslaicīgu uzturēšanos stacionārā.

AVOTS: Field MR, Ambroggio L, Lorenz D, et al. Time to Clinical Stability in Children With Community-Acquired Pneumonia. Pediatrics (2024) 153 (5): e2023063480