PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Fiziskā aktivitāte ir ļoti svarīga, lai atveseļotos pēc insulta

Doctus
Fiziskā aktivitāte ir ļoti svarīga, lai  atveseļotos pēc insulta
Freepik.com
Pēc insulta fiziskās aktivitātes var būt izšķirošas veiksmīgai atveseļošanai. Jauns pētījums liecina, ka cilvēki, kuri pēc insulta vingro četras stundas nedēļā, sešu mēnešu laikā uzlabo funkcionālo atveseļošanos nekā tie, kuri to nedara.

Optimālais pēc insulta fiziskās aktivitātes līmenis un laiks, lai uzlabotu funkcionālo atjaunošanos, joprojām nav skaidrs.

Pētījuma mērķis bija novērtēt fiziskās aktivitātes līmeni pirmajos 6 mēnešos pēc insulta personām ar līdzīgiem fizisko aktivitāšu modeļiem laika gaitā un izpētīt saistību starp fiziskās aktivitātes trajektorijām un funkcionālo atjaunošanos 6 mēnešus pēc insulta.

Šis bija kohorta pētījums, kurā tika iekļauti pacienti no 35 insultu un rehabilitācijas centriem visā Zviedrijā no 2014. gada oktobra līdz 2019. gada jūnijam. Pieaugušie dalībnieki (vecumā pēc 18 gadiem) tika iekļauti pētījumā no 2 līdz 15 dienām pēc insulta un tika novēroti 6 mēnešus. Datu analīze tika veikta laikā no 2022. gada 15. augusta līdz 28. oktobrim.

Fiziskā aktivitāte tika novērtēta pēc 1 nedēļas, 1 mēneša, 3 mēnešiem un 6 mēnešiem. Tika pētīti vairāki faktori, kas saistīti ar fiziskās aktivitātes trajektorijām. Atšķirīgo trajektoriju saistība ar funkcionālo atjaunošanos tika novērtēta daudzfaktoru loģistikas regresijā.

Primārie rezultāti bija atšķirīgas fizisko aktivitāšu trajektorijas laika gaitā, kas tika identificētas, izmantojot grupu trajektoriju modelēšanu. Sekundārais iznākums bija funkcionālā atveseļošanās 6 mēnešus pēc insulta, kas tika novērtēta, izmantojot modificēto Rankina skalu.

No 1367 iekļautajiem dalībniekiem (vidējais [IQR] vecums, 72 gadi [65-79] gadi; 844 vīrieši [62 %]), tika noteiktas 2 atšķirīgas trajektoriju grupas: palielinātājs (n = 720 [53 %]) un samazinātājs ( 647 [47 %)). Palielinātāju grupa uzrādīja būtisku fiziskās aktivitātes līmeņa paaugstināšanos (vidējā atšķirība, 0,27; lineārais slīpums β1 = 0,46; P < 0,001) un saglabāja to pie intensitātes no 1 nedēļas līdz 6 mēnešiem, turpretim grupā ar samazinātu fizisko aktivitāšu līmenis samazinājās aktivitāte un kļuva neaktīvs (vidējā atšķirība, –0,26; lineārais slīpums β1 = 1,81; P <0,001). Dalībniekiem vīriešiem un tiem, kuriem bija saglabāta normāla kognitīvā funkcija, bija lielāka iespēja būt paaugstinātas fiziskās aktivitātes grupā neatkarīgi no insulta smaguma pakāpes. Fiziskās aktivitātes palielināšana un uzturēšana bija saistīta ar labu funkcionālo iznākumu 6 mēnešu periodā (koriģētā izredžu attiecība, 2,54; 99 % TI [1,72–3,75]; P < 0,001).

Šī pētījuma rezultāti liecina, ka palielināta fiziskā aktivitāte bija saistīta ar funkcionālo atjaunošanos 6 mēnešus pēc insulta. Intervences, kas vērstas uz personām ar samazinātu fizisko aktivitāti insulta subakūtā fāzē, var ietekmēt funkcionālo rezultātu uzlabošanos.

AVOTS: Buvarp D, Viktorisson A, Axelsson F, et al. Physical Activity Trajectories and Functional Recovery After Acute Stroke Among Adults in Sweden. JAMA Network Open, 2023; 6 (5): e2310919