PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gestācijas diabēts palielina 2.tipa cukura diabēta risku tēviem

Doctus
Gestācijas diabēts attīstās 3-20% grūtnieču. Sievietēm, kurām grūtniecības laikā attīstās gestācijas diabēts, ir septiņas reizes lielāks risks dzīves laikā attīstīties 2.tipa cukura diabētam. Analizējot datus, kas iegūti 20 gadu laikā, pētnieku komanda no McGill Izpētes Centra noskaidrojusi, ka gestācijas diabēts palielina 2.tipa cukura diabēta risku ne tikai mātēm, bet arī tēviem.

Pētījums tika veikts, nejaušināti atlasot dzīvi dzimušos bērnus laika posmā no 1990.līdz 2007.gadam, kuru mātes grūtniecības laikā slimoja ar gestācijas diabētu. Kontroles grupā atlasītas sievietes bez gestācijas diabēta no šī paša reģiona. Pēcāk tika atlasīti šo bērnu tēvi, kuriem 2.tipa cukura diabēts diagnosticēts pēc bērna dzimšanas. Pētījumā kopā atlasīti 70 890 tēvi, no tiem pusei bija partneres ar gestācijas diabētu.

Šis ir pirmais pētījums, kurā pierādīta saikne starp gestācijas diabētu sievietei un 2.tipa cukura diabēta attīstību viņas partnerim. Pētījumā noskaidrots, ka diabēta incidence vīriešiem, kuru partnerēm bija gestācijas diabēts, bija 4,01 uz 1000 persongadiem. Diabēta incidence vīriešiem, kuru partnerēm gestācijas diabēta nebija, bija 3,03 uz 1000 persongadiem. Izskaitļots, ka 2.tipa cukura diabēta incidence ir par 33% lielāka vīriešiem, kuru partnerēm bija gestācijas diabēts.

Līdz šim veiktie pētījumi parādījuši, ka partneriem ir līdzīgs svars un fizisko aktivitāšu līmenis, ka partnera diabēts ir diabēta attīstības riska faktors pašam indivīdam. Iespējams, tieši tāpēc arī sieviešu partneriem attīstās 2.tipa cukura diabēts. Šis pētījums norāda uz to, ka jāpievērš lielāka uzmanība 2.tipa cukura diabēta profilaksē ne tikai sievietēm, kurām grūtniecības laikā attīstījies gestācijas diabēts, bet arī šo sieviešu partneriem.

AVOTS: Kaberi Dasgupta, Nancy Ross, Sara Meltzer, Deborah Da Costa, Meranda Nakhla, Youssef Habel, Elham Rahme. Gestational Diabetes Mellitus in Mothers as a Diabetes Predictor in Fathers: A Retrospective Cohort Analysis. Diabetes Care, 2015.