PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Insults un depresija nozīmīgi mirstības riska faktori

Doctus
Cilvēkiem, kuri cieš no depresijas pēc insulta, ir trīs reizes lielāks risks nomirt no jebkāda cēloņa un četras reizes lielāks risks nomirt no insulta, nekā cilvēkiem bez insulta vai depresijas, secināts pētījumā, kura rezultāti tika prezentēti 65. ikgadējā ASV Neirologu akadēmijas kongresā.

Gandrīz katram trešajam pacientam pēc insulta attīstās depresija. Piederīgajiem un ģiemenes ārstam būtu tam jāpievērš uzmanība, jo savlaicīga depresijas atpazīšana un ārstēšana var izglābt cilvēka dzīvību.   Līdz šim pētījumos bija pierādīta saistība starp depresiju un infarktu, bet nebija pētīta saistība starp insultu, depresiju un nāvi. Šajā pētījumā tika iekļauti 10550 cilvēki vecumā starp 25 un 74 gadiem, un viņus novēroja 21 gadu. No tiem 73 dalībniekiem šo gadu laikā bija insults, bet netika novērota depresija pēc insulta, savukārt 48 bija gan insults, gan pēc tam depresija. 8138 dalībniekiem nenovēroja ne insultu, ne depresiju, un  2291 nebija insults, bet bija depresija.

Pēc samērošana pēc tādiem iespējamiem jaucējfaktoriem kā vecums, dzimums, rase, izglītības un ienākumu līmenis, laulību statuss, risks nomirt no jebkāda nāves cēloņa bija trīs reizes augstāks indivīdiem, kuriem bija insults un pēc tam depresija, salīdzinot ar tiem, kuriem nebija insulta un depresijas. Risks nomirts no insulta bija četras reizes lielāks tiem, kuriem bija insults un depresija, salīdzinot ar tiem, kuriem nebija abas šīs saslimšanas.

 

Pētījums iezīmēja depresijas skrīninga nozīmīgumu tiem, kuriem bijis insults. Būtiski ir atpazīt depresijas simptomus pacientiem pēc insulta un savlaicīgi to ārstēt.

 

Pirmavots: American Academy of Neurology (AAN) (2013, January 11). Depressed stroke survivors may face triple the risk of death. ScienceDaily.