PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jauni ieteikumi, kā samazināt antibiotiku patēriņu

Doctus
NICE vadlīnijās iesaka ģimenes ārstiem izmantot asins analīzes, lai novērtētu, vai pacientam izrakstīt antibiotikas, ja ir aizdomas par bakteriālu pneimoniju.

Šīs ir pirmās vadlīnijas, kurās NICE iesaka ģimenes ārstiem ar asins analīzes palīdzību noteikt C reaktīvo proteīnu (CRP), ja pēc klīniskās izmeklēšanas pneimonijas diagnoze nav skaidra un nav skaidrs, vai ir nepieciešamas antibiotikas.

CRP līmenis norāda uz iekaisumu organismā, un var palīdzēt noteikt, vai pacientam ir bakteriāla pneimonija, kura pakļausies ārstēšanai ar antibiotikām. Krūškurvja vīrusinfekciju gadījumos antibiotikas nedod nekādu pozitīvu efektu.

Vadlīnijas nosaka, ka antibiotikas ir jāizraksta tikai tajos gadījumos, ja CRP  līmenis ir augsts (>100 mg/L), antibiotiku izrakstīšana ir jāatliek, ja CRP ir zemākā koncentrācijā (20 - 100mg/L) un antibiotikas noteikti nav nepieciešamas, ja CRP koncentrācija ir zem 20 mg/L.

Ņemot vērā pieaugošo problēmu ar antibiotiku rezistenci, CRP tests ir svarīgs instruments, lai palīdzētu ģimenes ārstiem samazināt izrakstīto antibiotiku apjomu un tai pašā laikā būt pārliecinātiem, ka viņi pacientiem piedāvā labāko iespējamo ārstēšanu.

Jonathan Cook, viesprofesors infekcijas slimībās no Londonas uzskata, ka šis ir nozīmīgs solis cīņā pret antimikrobu rezistenci. Ir cieša saistība starp antibiotiku lietošanu un rezistences attīstību. Ir zināms, ka četras no piecām izrakstītajām antibiotiku receptēm nāk no ģimenes ārstiem. Liela daļo šo recepšu ir elpošanas trakta infekciju dēļ. Viņš uzskata, ka pierādījumi ir pietiekami, lai ikvienā praksē pacientam ar aizdomām uz bakteriālu pneimoniju noteiktu CRP līmeni un atbilstīgi tam pieņemtu lēmumu par antibiotiku nepieciešamību, tas ļautu samazināt nevajadzīgi izrakstīto antibiotiku daudzumu par 36%.

 

Pirmavots: Lilian Anekwe. NICE recommends test to reduce antibiotic use. Pharmafiles, 2014, 3 Dec.