PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Jo vairāk neirologu, jo mazāk nāves gadījumu no insulta

Doctus
Insults ir viens no vadošajiem mirstības un invaliditātes cēloņiem. Ņemot vērā, ka neirologiem un neiroķirurgiem ir īpašas zināšanas par insultu, pētījumam tika izvirzīta hipotēze, ka reģionos, kuros ir vairāk neirologu un neiroķirurgu uz vienu iedzīvotāju, ir mazāki mirstības rādītāji no insulta.

Lielāks neirologu un neiroķirurgu blīvums saistīts ar zemāku mirstību no insultiem reģionā Lielāks neirologu un neiroķirurgu blīvums saistīts ar zemāku mirstību no insultiem reģionā
Lielāks neirologu un neiroķirurgu blīvums saistīts ar zemāku mirstību no insultiem reģionā
Šis bija ASV veikts retrospektīvs pētījums, kurā izmantoja  valsts līmeņa veselības aprūpes pakalpojumu datu bāzi. Primārais pētījuma iznākums bija trīs gadu vidējā mirstība no cerebrovaskulārām slimībām uz vienu miljonu populācijas katrā reģionā.  Primārais neatkarīgais mainīgais bija neirologu un neiroķirurgu skaits uz vienu miljonu populācijas 2006.gadā.  Tika izmantota daudzfaktoru regresijas analīze, samērojot rezultātus pēc primāro veselības aprūpes ārstu blīvuma populācijā, reģiona urbalizācijas un iedzīvotāju sociālekonomiskā stāvokļa. Kopumā tika analizēta informācija par 3141 reģionu, mediānais ikgadējais nāves gadījumu skaits no insulta bija 586 (starpkvartīļu diapazons 449-754), mediānais neirologu un neiroķirurgu skaits reģionā bija 0 (starpkvartīļu diapazons 0-26) un mediānais primārās veselības aprūpes ārstu skaits bija 274 (starpkvartīļu diapazons 175-410) uz vienu miljonu populācijas.

Ja neirologu vai neiroķirurgu skaits pieaug par 1 uz vienu miljonu populācijas, tad nāves gadījumu skaits no insulta samazinās par 0,38 uz vienu miljonu iedzīvotāju (p<0,001). Dzīvošana laukos (p<0,001) un palielināts primārās veselības ārstu blīvums reģionā (p<0,001) bija saistīts ar paaugstinātu mirstību no insulta.

Pētījuma noslēgumā autori secināja, ka augstāks neirologu un neiroķirurgu blīvums reģionā ir saistīts ar zemāku mirstību no insulta.  Tas liecina par to, ka speciālistu pieejamība ir būtisks izdzīvotības faktors pēc notikuša insulta.  

Pirmavots: Desai A, Bekelis K, Zhao W, Ball PA, Erkmen K. Association of a higher density of specialist neuroscience providers with fewer deaths from stroke in the United States population. J Neurosurg. 2012 Nov 30.

Foto no Doctus arhīva