PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Koronovīrusa izplatīšanās risks ar asarām ir zems

Doctus
Lai gan pētnieki ir pārliecināti, ka koronavīruss izplatās caur gļotādām un pilienu veidā, kas izdalās klepojot vai šķaudot, nav skaidrs, vai vīruss izplatās arī ar citiem ķermeņa šķidrumiem, piemēram, asarām.

Tikko publicētā pētījumā secināts, ka maz ticams, ka iespējams inficēties no Covid-19 saslimušā asarām. Tomēr jāņem vērā, ka nevienam no pētījumā iekļautajiem pacientiem nebija konjunktivīta. Tomēr tiek lēsts, ka konjunktivīts attīstās tikai 1 – 3 % pacientu ar koronavīrusu. Pētījuma autori secina, ka vīrusa pārnešanas risks caur asarām ir neliels.

Pētījumā iekļāva 17 Covid-19 pacientu no Singapūras asaru paraugus, asaru paraugi tika ņemti no simptomu sākuma līdz personas izveseļojās (apmēram 20 dienas). Vīrusu asarās divu nedēļu periodā neatklāja ne audzējot vīrusu kultūrās, ne ar apgrieztās transkripcijas polimerāzes ķēdes reakciju (RT-PCR).

Pacientiem paralēli asaru paraugiem ņēma arī paraugu no deguna aizmugurējās sienas un rīkles. Lai gan aizdegunes un rīkles paraugos vīrusu konstatēja, asarās vīrusa nebija.

Neskatoties uz šo atklājumu, ļoti svarīgi ir sabiedrībai saprast, ka jāaizsargā acis, tāpat ka rokas un mute, tādejādi palēninot vīrusa izplatību.  

 

AVOTS: Yu Jun IS, Anderson DE, Kang AE, et al. Assessing Viral Shedding and Infectivity of Tears in Coronavirus Disease 2019 (COVID-19) Patients. Ophthalmology, 2020.