PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Saistība starp protonu sūkņa inhibitoru lietošanu un periodonta slimības smagumu

Doctus
Saistība starp protonu sūkņa inhibitoru lietošanu un periodonta slimības smagumu
Freepik.com
Protonu sūkņa inhibitorus (PSI) parasti izraksta ar skābi saistītu kuņģa un zarnu trakta traucējumu ārstēšanai. PSI modulē osteoklastu darbību, samazina kuņģa skābes sekrēciju un ir saistīti ar daudzveidīgākas kuņģa un zarnu trakta mikrobiotas izveidi.

Periodontītu raksturo ar mikrobiem saistīts saimnieka izraisīts iekaisums, kā rezultātā tiek zaudēta periodonta piesaiste. Šī pētījuma mērķis bija novērtēt, vai pastāv saistība starp PSI un periodonta slimību.

Tika veikta retrospektīva analīze, izmantojot pacientu ierakstus. Lai noteiktu periodontīta smagumu, tika izmantota paaugstināta zondēšanas dziļuma proporcija. Statistiskā analīze tika veikta, izmantojot neatkarīgu t-testu un Chi kvadrātveida neatkarības testu.

Sākotnēji tika novērtēti 1093 pacientu ieraksti. 14 % zobu bija saistīti ar ≥6 mm zondēšanas dziļumu PSI lietotāju vidū, atšķirībā no 24 % pacientu, kuri nelietoja PSI (P = 0,030). Līdzīgi 27 % zobu zondēšanas dziļums PSI lietotāju vidū bija ≥ 5 mm, salīdzinot ar 40 % tiem, kas nelietoja PSI (P = 0,039).

Rezultāti liecina, ka PSI ir saistīti ar samazinātu zondēšanas dziļuma daļu. Turpmākos perspektīvos pētījumos ir jānoskaidro iespējamos mehānismus, ar kuriem PSI varētu ietekmēt un, iespējams, izmantot periodontīta ārstēšanai.

AVOTS: Chawla BK, Cohen RE, Yerke LM, et al. Association between proton pump inhibitors and periodontal disease severity. Clinical and Experimental Dental Research, 21 September 2021