PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai C vitamīns ir efektīvs saaukstēšanās ārstēšanā?

Doctus
Meta analīzē, iekļaujot 29 pētījumus, tika analizēti ieguvumi no C vitamīna papildus lietošanas saaukstēšanās gadījumos. Secināja, ka papildus C vitamīna lietošanai nav ietekmes uz saukstēšanās ilgumu, izņemot cilvēkus, kuri īslaicīgi ir pakļauti lielam fiziskam stresam.

Meta analīzes mērķis bija novērtēt, vai C vitamīns samazina saaukstēšanās incidenci, ilgumu vai slimības smagumu, lietojot regulāri kā uztura bagātinātāju vai kā terapiju saaukstēšanās simptomu sākumā.

C vitamīnam nav terapeitiskais efekts saaukstēšanās gadījumos C vitamīnam nav terapeitiskais efekts saaukstēšanās gadījumos
C vitamīnam nav terapeitiskais efekts saaukstēšanās gadījumos

No meta analīzes tika izslēgti pētījumi, kuros tika novērtēta C vitamīna mazāk kā 0,2 grami dienā efektivitāte un pētījumi kuros rezultāti netika salīdzināti ar placebo. Meta nalīzē tika iekļauti tikai placebo kontrolēti pētījumi.

Kopumā meta anlīzē tika iekļauti 29 pētījumi ar kopējo dalībnieku skaitu 11 306, tika novērtēts saaukstēšanās relatīvais risks (RR), regulāri lietojot C vitamīnu. Vispārējā populācijā ar 10 708 pētījuma dalībniekiem RR=0,97 (95% TI [0,94 – 1]). Piecos pētījumos tika analizēta informācija par 598 mataronskrējējiem, slēpotājiem un karavīriem un secināts, ka RR=0,48 (95% TI [0,35 – 0,64]).

21 pētījumā tika novērtēta regulāras C vitamīna lietošanas efektivitāte uz saaukstēšanās ilgumu (9745 epizodes). Pieaugušajiem saaukstēšanās ilgums samazinājās par 8% (3 – 12%) un bērniem par 14% (7 – 21%). Bērniem C vitamīns 1 – 2 grami dienā saīsina saaukstēšanās ilgumu par 18%. Saaukstēšanās smagums nedaudz samazinās, regulāri lietojot C vitamīnu.  

Septiņos pētījumos tika salīdzināts C vitamīna terapeitiskais efekts (3249 epizodes). Netika konstatēts C vitamīna terapeitiskais efekts uz saaukstēšanās ilgumu vai smagumu.

Lielākākā daļa pētījumu, kuri tika iekļauti meta analīzē bija nejaušināta iedalījuma, dubultnepārredzami.

Pētnieki secināja, ka C vitamīna papildus lietošana statistiski ticami nesamazina saaukstēšanās incidence vispārējā populācijā. C vitamīna papildus lietošana var būt lietderīga cilvēkiem, kuri strādā fiziski smagu darbu.

Regulāra C vitamīna lietošana samazina saaukstēšanās ilgumu, bet tas netika pierādīts terapeitiskos pētījumos. Tomēr ņemot vērā iespējamo C vitamīna ietekmi uz saaukstēšanās ilgumu un smagumu, kā arī zemās izmaksas, var pacientiem ieteikt lietot C viatmīnu. Būtu nepieciešami papildus nejušināta iedalījuma placebo kontrolēti pētījumi, lai novērtētu C viatmīna efektivitāti. 

Pirmavots: Cochrane Database Syst Rev. Published online January 31, 2013