PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vairogdziedzera problēmas saistītas ar paaugstinātu demences risku

Doctus
Vairogdziedzera problēmas saistītas ar paaugstinātu demences risku
Freepik.com
Gados vecākiem cilvēkiem ar hipotireozi var būt paaugstināts demences attīstības risks. Demences attīstības risks bija vēl lielāks cilvēkiem, kuriem vairogdziedzera stāvokļa dēļ bija nepieciešama vairogdziedzera hormonu aizstājterapija.

Hipotireoze attīstās, ja vairogdziedzeris neražo pietiekami daudz vairogdziedzera hormonu. Tas var palēnināt vielmaiņu. Simptomi ir noguruma sajūta, svara pieaugums un jutība pret aukstumu.

"Dažos gadījumos vairogdziedzera darbības traucējumi ir saistīti ar demences simptomiem, kas var būt atgriezeniski ar ārstēšanu," sacīja pētījuma autore Chien-Hsiang Weng. "Lai gan ir vajadzīgi vairāk pētījumi, lai apstiprinātu šos atklājumus, cilvēkiem ir jāapzinās vairogdziedzera problēmas kā iespējamais demences riska faktors un terapija, kas varētu novērst vai palēnināt neatgriezenisku kognitīvo funkciju samazināšanos."

Pētījumā pētnieki analizēja 7843 personu veselības datus, kuriem Taivānā nesen diagnosticēta demence, un salīdzināja tos ar tādu pašu cilvēku skaitu, kuriem nebija demences. Viņu vidējais vecums bija 75 gadi. Pētnieki noskaidroja, kuriem no dalībniekiem ir bijusi hipotireoze vai hipertireoze. Hipertireoze, ko sauc arī par pastiprinātu vairogdziedzera darbību, ir tad, kad vairogdziedzeris ražo pārāk daudz hormonu. Tas var paātrināt vielmaiņu. Simptomi ir neparedzēts svara zudums, ātra vai neregulāra sirdsdarbība un nervozitāte vai trauksme. Kopumā 102 cilvēkiem bija hipotireoze un 133 cilvēkiem bija hipertireoze.

Pētnieki neatklāja saistību starp hipertireozi un demenci.

No visiem pētījuma dalībniekiem ar demenci 68 cilvēkiem jeb 0,9 % bija hipotireoze, salīdzinot ar 34 cilvēkiem bez demences jeb 0,4 %. Kad pētnieki veica samērošanu pēc citiem faktoriem, kas varētu ietekmēt demences risku, piemēram, dzimums, vecums, augsts asinsspiediens un cukura diabēts, viņi atklāja, ka cilvēkiem, kas vecāki par 65 gadiem ar hipotireozi, ir par 80 % lielāka iespēja saslimt ar demenci nekā tāda paša vecuma cilvēkiem bez vairogdziedzera problēmām. Cilvēkiem, kas jaunāki par 65 gadiem, hipotireoze anamnēzē nebija saistīta ar paaugstinātu demences risku.

Kad pētnieki aplūkoja tikai tos cilvēkus, kuri lietoja medikamentus hipotireozes ārstēšanai, viņi atklāja, ka viņiem ir trīs reizes lielāka iespēja saslimt ar demenci nekā tiem, kuri nelietoja zāles. "Viens izskaidrojums tam varētu būt tāds, ka šiem cilvēkiem ir lielāka iespēja izjust lielākus hipotireozes simptomus, ja bija nepieciešama ārstēšana," sacīja Vengs.

Vengs atzīmēja, ka novērojumu pētījums nepierāda, ka hipotireoze ir demences cēlonis; tas tikai norāda uz saistību starp šiem diviem stāvokļiem. Pētījuma ierobežojums bija, ka pētnieki nevarēja iekļaut informāciju par hipotireozes smaguma pakāpi.

AVOTS: American Academy of Neurology. Thyroid problems linked to increased risk of dementia. ScienceDaily, 6 July 2022.