PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem
Žurnāls
Skatīt visus

Novembris 2014

Dr. Dace Freidenberga, kardioloģe Paula Stradiņa Klīniskajā universitātes slimnīcā un Latvijas Kardioloģijas centrā

PAR NOVEMBRA NUMURU

Klāt novembris, ko pārliecinoši varam uzskatīt par svētku mēnesi. Divas Latvijas valstij nozīmīgas svētku dienas un Mārtiņi.

Šajā žurnāla numurā patīkami pārsteidz un iedvesmo raksts par kardioloģi Janīnu Romanovu. Priecājos par krietno devu humora. Ārste, no kuras varu mācīties! Raksts par depresiju un kardioloģiskiem pacientiem lika padomāt par tik nepieciešamo atbalstu ikdienā, par to, cik būtiski pacientus izglītot par veselību, iesakot fiziskus vingrinājumus un psihoterapiju. Iesaku izlasīt par alerģiska kontakta dermatīta klīniskajām izpausmēm, lokalizāciju un biežākajiem kontakt-alergēniem, lai pārskatītu ādas kopšanas līdzekļus un to izvēli. Dr. Grantiņa un Dr. Berķe sīki izskaidrojušas praktisko ceļu līdz diagnozei bērniem ar recidivējošām elpceļu infekcijām. Arī par diabētisko retinopātiju kā slikti kontrolēta cukura diabēta komplikāciju un jaunumiem tās ārstēšanā varam iepazīties šajā žurnāla numurā. Lasīšana palīdz dzīvot un sadzīvot! Lai izdodas!»

Portālā pieejamie raksti no šī numura:

Depresija un sirds

Ikdienā bieži lietojam vārdu “depresija”, ar to domājot nogurumu, nomāktību, hronisku stresu. Populārs izteiciens jau no studentu laikiem ir “pavasara depresija” — stāvokļi un situācijas, ko viegli varam novērst ar regulāru fizkultūru, pareizu uzturu, adekvātu atpūtu un kam nav nekāda sakara ar depresijas diagnozi. Taču ikdienas praksē nepamanām pacientus, kam neārstēta depresija var pasliktināt kādas slimības gaitu.

I. Mintāle

Ādas aplikāciju testi kontakta dermatītu diagnostikai

Aizdomas par dermatīta alerģisku izcelsmi rodas bieži, iespējamo kontaktalergēnu skaits arvien pieaug. Šobrīd zināms ap 3700 vielu, kas var izraisīt alerģisku kontakta dermatītu (AKD). Eiropā vairāk nekā 20% populācijas ir sensibilizēti pret vismaz vienu no biežākajiem kontakta alergēniem, pētījumi liecina, ka Norvēģijā un Vācijā pat 28%. [1]

I. Saulīte, K. Cīrule

HOPS: atgādinām par būtisko

Katru gadu novembrī tiek atzīmēta starptautiskā hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) diena. Šā gada HOPS dienas moto — nekad nav par vēlu atmest smēķēšanu. Tāpēc rakstā atgādinām par nozīmīgākajiem HOPS riska faktoriem, diagnostiku un ārstēšanas veidiem, kas atbilstu HOPS fenotipam.

Z. Kravale, G. Sardiko

Slodzes urīna nesaturēšana fizioterapeita skatījumā

Urīna nesaturēšana ir bieža un aktuāla problēma, kas būtiski ietekmē pacienta dzīves kvalitāti — ierobežo fiziskās un sociālās aktivitātes, ietekmē partnerattiecības. Slodzes urīna nesaturēšana ir gribai nepakļauta urīna noplūde, pastiprinoties intraabdominālajam spiedienam, parasti fizisku aktivitāšu laikā.

K. Stalīdzāne, J. Daudiša

Rezistenta hipertensija

Pētījumu dati liecina, ka rezistentas hipertensijas sastopamība ir 1,9%. Aprēķināts, ka vienam no 50 pacientiem, kas sākuši lietot antihipertensīvu medikamentu, pēc apmēram pusotra gada, lai sasniegtu asinsspiediena mērķa rādītāju, nepieciešami jau vismaz četri medikamenti. Tāpēc arvien būtiskāki kļūst jautājumi, kā ārstēt šos pacientus un kā mazināt kardiovaskulāro risku.

S. Pildava, M. Kovaļova

Krustenisko saišu rekonstrukcijas operācijas vēlīnie rezultāti

Krusteniskās saites ir būtiska ceļgala locītavas struktūras sastāvdaļa, kas nodrošina locītavas stabilitāti, taču tā nav vienīgā ceļa locītavu stabilizējošā struktūra. Visbiežāk no galvenajām ceļgala locītavas saitēm tiek traumēta priekšējā krusteniskā saite (PKS). PKS traumas gūst gan profesionāli sportisti, gan cilvēki, kas ar sportu nodarbojas amatiera līmenī vai dara to reti.

M. Ciems, A. Gomoņecs

Diabētiskā retinopātija un VEGF

Diabētiskā retinopātija ir ilgstoša un slikti kontrolēta cukura diabēta komplikācija, kas izpaužas ar stipru redzes asuma zudumu un aklumu. Diabētiskā retinopātija skar aptuveni 150 miljonus cilvēku visā pasaulē, Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka līdz 2025. gadam pacientu skaits divkāršosies.

I. Solomatins, A. Ļišņova, M. Pavlovičs, E. Sokolova

Aspergilloze

Šoreiz nevis viens klīniskais gadījums, bet trīs it kā nesaistīti klīniskie gadījumi, kas tomēr izrādās saistīti, tiem visiem ir viens ierosinātājs — Aspergillus spp. Šie klīniskie gadījumi liek atcerēties par aspergillām rezistentu slimību gadījumā.

P. Aldiņš, A. Vilde, D. Seisuma

Jana ir visur! Kardioloģe Janina Romanova

Katram, kurš ienāk Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas vispārējās kardioloģijas nodaļas vadītājas JANĪNAS ROMANOVAS kabinetā uz ilgāku sarunu, viņa vispirms izmēra asinsspiedienu. “Hipertensija ir klusā slepkava. Ne tikai pacienti, pat daudzi ārsti nezina, cik tas ir nopietni. Vai arī zina un neņem galvā. Jau kopš agras bērnības visi viņu sauc par Janu. Darīsim arī mēs tāpat!

V. Vāvere

Ar kazahu vērienu

Dr. VIKTORS KIMS ir staru terapeits no Almati, Kazahstānas, pasaules devītās lielākās valsts (17 miljoni iedzīvotāju!). Uz Latviju viņš atvedis kolēģus — staru terapeitus un radiologa asistentus desmit dienu mācībās apgūt 3D konformālo staru terapiju.

D. Ričika

Sapņi, balvas un laba sejas āda

Kāds ir jūsu sapnis par valsti? Šādu jautājumu režisors Viesturs Kairišs uzdeva 20. oktobra «Dombura studijā». Pēcāk atbildes kā tviterpērles klīda pa sociālajiem tīkliem. Šis ir jautājums, ko novembrī – Latvijas svētku laikā – vērts uzdot katram pašam sev. Vai valsts ir prātā? Un sirdī? Cik lielā mērā?

D. Ričika