← Atpakaļ

Pretparkinsonisma līdzekļi

Kopš 1817. gada, kad angļu ārsts Džeimss Parkinsons (1755–1824) darbā Essay on Shaking Palsy aprakstīja paralysis agitans jeb “trīcošā trieka”, arī “trīcošā paralīze” un slimība ieguva autora vārdu, ir pagājis krietns laiks. Līdzīgiem patoloģiskiem stāvokļiem ir dots nosaukums “parkinsonisms”. Pretparkinsonisma līdzekļus lieto hroniskas progresējošas neirodeģeneratīvas slimības Parkinsona slimības (idiopātiskais parkinsonisms), kā arī šai slimībai līdzīga stāvokļa (simptomu kompleksa) parkinsonisma ārstēšanā.


Parkinsona slimība ir vecu cilvēku kaite ar progresējošām smadzeņu izmaiņām, kas var sākties jau pusmūžā - 50 gadu vecumā 1-2%, bet pēc 60 gadu sasniegšanas šī patoloģija skar jau 5% cilvēku. Viens no bēdīgi slavenākajiem parkinsonisma slimniekiem bija nacistu vadonis Ādolfs Hitlers, kuram šīs slimības pazīmes (galvenokārt kreisās rokas trīce) tika konstatētas jau 43 gadu vecumā. Šādā pašā vecumā Parkinsona slimība tika konstatēta pasaulslavenajam bokserim Muhamedam Ali (Kasiusam Klejam). Latvijā ar Parkinsona slimību slimo vairāk nekā četri tūkstoši cilvēku, biežāk vīrieši.

Etioloģija, patoģenēze un ārstēšana

Parkinsonisma…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti