← Atpakaļ

Autosomāli dominanta nieru policistoze

Autosomāli dominanta nieru policistoze (ADNP) ir biežākā ģenētiski determinētā nieru cistiskā slimība, ko diagnosticē vienam cilvēkam no 400 līdz 1000 cilvēkiem pasaulē, turklāt tā ir ceturtais biežākais terminālas nieru mazspējas iemesls. Apmēram pusei cilvēku, kas slimo ar ADNP, terminālas nieru mazspējas dēļ 60 gadu vecumā nepieciešama nieru aizstājterapija.


Šai slimībai raksturīga multiplu bilaterālu cistu veidošanās nierēs, kam seko masīva nieru palielināšanās izmēros, parenhīmas sekundāra destrukcija un progresējošs nieru funkciju zudums. Raksturīgas arī daudzas citas ar nierēm saistītas izpausmes, piemēram, recidivējošas urīnceļu infekcijas, periodiskas vai pastāvīgas sāpes, hematūrija, nefrolitiāze. [1] ADNP raksturīgas arī ekstrarenālas izpausmes, kas ietekmē daudzas organisma sistēmas, tiek skartas aknas, aizkuņģa dziedzeris, plaušas, plexus choroideus un kardiovaskulārā sistēma. [1] Svarīgi pieminēt, ka 80% nāves gadījumu autosomāli dominantas nieru policistozes gadījumā saistīti tieši ar…

Raksta pilna versija nav pieejama

Atbilstoši Jūsu lietotāja līmenim raksta pilna versija nav pieejama. Ja vēlaties lasīt pilnu rakstu, aicinām reģistrēties vai abonēt Doctus.
Page

Lasītākie raksti