Augstāks demences risks saistīts ar bieži lietotiem medikamentiem

Doctus . | 2015. gada 27. janvāris

Lielā pētījumā pierādīts, ka daži bieži lietotie medikamenti ar antiholīnerģisku efektu augstā devā vai lietojot ilgstoši, nozīmīgi paaugstina demences, tai skaitā, Alcheimera slimības, attīstības risku.  

Šis bija pirmais pētījums, kurā analizēja devas atbildes reakciju: saistību starp demences attīstības risku un augstu devu antiholīnenerģisko medikamentu lietošanu, tāpat šis bija pirmais pētījums, kurā analizēja, vai saistība saglabājas arī pēc medikamentu lietošanas pārtraukšanas.

Gados veciem pieaugušajiem, nozīmējot medikamentus, jāņem vērā, ka daudziem no šiem medikamentiem ir antiholīnerģisks efekts. Ārstam ir jāzina par visiem medikamentiem, ko pacients lieto, arī par bezrecepšu medikamentiem. Ārstiem regulāri būtu jāpārskata medikamentu saraksts, ko pacienti lieto, ar mērķi samazināt antiholīnenerģisko medikamentu lietošanu.

Visbiežāk lietotie medikamenti ir tricikliskie antidepresanti, piemēram, doksepīns, pirmās paaudzes antihistamīni, piemēram, hlorfeniramīns, un antimuskarīni urīnpūšļa kontrolei, piemēram, oksibutunīns. Pētījumā aprēķināja, ka cilvēkiem, kuri lieto vismaz 10 mg/ dienā doksepīna, 4 mg/ dienā hlorfeniramīnu, vai 5 mg/ dienā oksibutunīna ilgāk par 3 gadiem, bija augstāks demences attīstības risks. Pētnieki norāda, ka pirmos divus medikamentus var aizstāt ar citiem medikamentiem: selektīvo serotīnīna atpakaļsaistes inhibitoru, piemēram, citalopramu vai fluoksitēnu depresijas ārstēšanai un otrās paaudzes antihistamīnus, piemēram, loratadīnu alerģiju pārvaldībai. Grūtāk ir atrast alternatīvu urīna inkontinences problēmas mazināšanai.

Ja ārsts uzskata, ka noteikti ir jāizraksta medikaments ar antiholīnereģisku efektu, jo tā ir labākā terapija konkrētam pacientam, tad jāmēģina lietot mazāko efektīvāko devu, kā arī regulāri jānovērtē, vai terapija ir efektīva, ja tā izrādās neefektīva, tās lietošana nekavējoties jāpārtrauc.

Antiholīnerģiskais efekts rodas, jo daži medikamenti bloķē neitotransmiteri - acetilholīnu smadzenēs un organismā. Tas var izraisīt daudzas blakusparādības.

Pirmavots: Shelly L. Gray, Melissa L. Anderson, Sascha Dublin, Joseph T. Hanlon, Rebecca Hubbard, Rod Walker, Onchee Yu, Paul K. Crane, Eric B. Larson. Cumulative Use of Strong Anticholinergics and Incident Dementia. JAMA Internal Medicine, 2015.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Alcheimera slimības pārvaldība

    Eiropas Savienībā ar demenci slimo apmēram 7,3 miljoni cilvēku. Sagaidāms, ka, pieaugot paredzamajam mūža ilgumam, 20 gadu laikā šis skaits divkāršosies. Alcheimera slimība ir visizplatītākais demences izraisītājs, un 70% slimnieku cieš tieši no šā demences paveida. Pašlaik šī slimība, kas cilvēkiem atņem atmiņu un spēju domāt, ir neārstējama. Ar Alcheimera slimību parasti saslimst pēc 60 gadu vecuma, un līdz ar vecumu pieaug arī risks saslimt ar šo kaiti. Pacienti, kam slimību diagnosticē agrīnā stadijā, var mainīt ikdienas ieradumus un tādējādi, iespējams, uzlabot dzīves kvalitāti. Lasīt visu