Radīta jauna ierīce, kas aizvietos stetoskopu

Doctus . | 2015. gada 16. novembris

Stetoskops, ko pierasts redzēt veselības aprūpes speciālistiem apliktu ap kaklu, iespējams, nākotnē tiks aizvietots ar viedtālruni un jaunu mobilu ierīci HeartBuds, kas ir nedaudz lielāka par monētu.

„Ierīce ne vien tikpat labi uztver organismā radītās skaņas kā stetoskops (vai pat labāk), bet ir arī higiēniskākas", stāsta David Bello, ierīces izstrādātājs. „Tā kā ierīce saistīta ar viedtālruni, mēs varam ierakstīt, saglabāt un dalīties ar ierakstiem. Tas var izmainīt pacienta izmeklēšanu nākotnē."

Stetoskopu izgudrojis francūzis René Laennec 1816.gadā, un kopš izgudrošanas, šis instruments nav mainījies. Bet jaunās tehnoloģijas parādīšanās stetoskopa 200.gadadienas priekšvakarā varētu būt jaunas ēras sākums. HeartBuds ir neliela plastmasas pārvietojama klausīšanās ierīce, kas līdzīga stetoskopa galviņai. Atšķirībā no stetoskopa, šī galviņa pievienojama viedtālrunim.

Aktivējot speciāli izstrādāto lietotni, ierīces uztvertās skaņas var atskaņot viedtālruņa skaņas sistēma un uz ekrāna veidojas grafisks skaņas pieraksts. Jaunizstrādātā tehnoloģija ļaus regulēt skaņu skaļumu, to izskaidrot pacientam un ierakstīt datu bāzē, lai precīzāk izvērtētu pacienta stāvokli dinamikā.

Lai noskaidrotu, vai ir atšķirības ierīces darbībā un salīdzinātu tās iegūto datu precizitāti, veikts izmēģinājuma pētījums, kurā dati salīdzināti ar trīs stetoskopa modeļu skaņas kvalitāti. Vairāki ārsti izmeklēja 50 pacientus, izmantojot HeartBuds un trīs stetoskopu modeļus. Noskaidrots, ka sirds un miega artērijas trokšņu noteikšanā jaunā ierīce ir vienlīdz efektīva kā ierastie stetoskopi. Tomēr eksperti secinājuši, ka ar klasisko stetoskopu neizdevās saklausīt sirds trokšņus 43% gadījumu un miega artērijas trokšņus neizdevās fiksēt gandrīz 75% gadījumu. Tā kā bieži vien veselības aprūpes speciālisti izmanto labas kvalitātes stetoskopus, nevis vienreiz lietojamus, tad ar laiku uz stetoskopa virsmas nokļūst neskaitāms daudzums baktēriju, īpaši stetoskopa austiņās un ir risks šīs baktērijas pārnest pacientiem.

Tā kā HeartBuds ierīcei nav austiņu, par šādu baktēriju transmisiju vairs nav jāuztraucas. Šīs ierīce ir lētāka un drošāka alternatīva klasiskajam stetoskopam, nezaudējot skaņas kvalitāti. Šī ierīce atvieglotu arī jauno mediķu apmācību, jo ļaus skaņas atskaņot skaļi un tās izskaidrot arī studentiem un rezidentiem.

AVOTS: Orlando Health. "So long, stethoscope? New device, smartphone alter exams: Doctors develop device, app to conduct safer, more thorough exams with smartphones." ScienceDaily. ScienceDaily, 11 November 2015.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Stetoskopi ir vairāk kontaminēti nekā rokas

  Doctus . | 2014. gada 4. marts

  Lai arī veselības aprūpes darbinieku rokas ir galvenais baktēriju pārneses ceļš slimnīcās, tomēr stetoskopiem arī ir liela loma. Lai šo jautājumu izpētītu, tika pētīts baktēriju skaits uz ārsta rokām un stetoskopa pēc viena pacienta izmeklēšanas. Tika pētīta bakteriālā kontaminācija uz stetoskopa diafragmas, skaņas caurules, un uz ārsta rokām. Stetoskopa diafragma bija vairāk kontaminēta par visām ārsta roku daļām, izņemot pirkstgalus. Lasīt visu

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu