Pētījums: insulīna rezistenci iespējams likvidēt!

Doctus . | 2016. gada 4. novembris

Zinātniekiem izdevies izārstēt insulīna rezistenci un glikozes intoleranci pelēm ar aptaukošanos un cukura diabētu. Tas izdevies, "likvidējot" proteīnu galektīns-3 (Gal3).

Gal3 piesaistās insulīna receptoriem uz šūnas virsmas, tādējādi traucē insulīnam piesaistītes pie receptora un rada šūnu insulīna rezistenci. Ģenētiski "izvācot" Gal3 vai to inhibējot ar farmakoloģiskiem preparātiem, insulīna jutība un glikozes tolerance atgriežas normālā līmenī, pat vecākām pelēm. Vienīgais faktors, ko neizdevās ietekmēt, bija aptaukošanās.

Pētnieki jau pietiekami ilgi skaidro kā hronisks iekaisums audos rada insulīna rezistenci 2. tipa cukura diabēta gadījumā. To skaidro šādi: iekaisumam nepieciešami makrofāgi (specifiskas šūnas, kas iznīcina mērķa šūnas). Audos ar lielu tauku daudzumu ap 40 % šūnu ir makrofāgi. Makrofāgi sekretē Gal3, kas darbojas kā signālmolekula un stimulē arī citus makrofāgus, tādā veidā veidojas arvien vairāk Gal3 molekulu.

Pētnieki atklājuši, ka insulīna rezistences pamatā ir Gal3, ko sintezē no kaulu smadzenēm veidojušies makrofāgi. Turklāt noskaidrots, ka Gal3 var radīt insulīna rezistenci aknās, tauku šūnās un muskuļšūnās arī bez iekaisuma klātbūtnes.

Līdz šim Gal3 pētīts citu slimību kontekstā. Zinātnieki plāno tā mazināšanas ietekmi pētīt arī cilvēkiem ar ne-alhokola steatohepatītu, sirds un aknu fibrozi.

AVOTS: Pingping Li, et al. Hematopoietic-Derived Galectin-3 Causes Cellular and Systemic Insulin Resistance. Cell, 2016; 167 (4): 973.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Ne-alkohola taukainu aknu slimība

  Pēdējos gadu desmitos ne‑alkohola taukainu aknu slimība (NATAS) ir kļuvusi par biežāko hronisku aknu bojājuma iemeslu rietumvalstīs gan pieaugušajiem, gan bērniem. [6] Pieaugušo populācijā ar NATAS slimo apmēram 20-30% no Rietumu sabiedrības. [27; 28] NATAS nozīmē plašu spektru aknu anomāliju - no vienkāršas, nekomplicētas aknu steatozes līdz steatohepatītam ar iekaisumu dažādās pakāpēs, sekas var būt arī fibroze. [6] Apmēram 80% gadījumu smagāki aknu bojājumi par aknu steatozi nerodas. [10] Vidēji 20% slimības gadījumu attīstās steatohepatīts, kas populācijā atbilst 3-5% cilvēku. [10; 29] Lasīt visu

 • Osteoporoze, kas piezogas nemanot. Vai tā ir novēršama?

  Cilvēka skeletam ir vairākas funkcijas: atbalsts, iekšējo orgānu aizsardzība, kustības, hematopoēzes jeb asinsrades norises vieta, kalcija depozīts, tas ir arī ievērojams endokrīns dziedzeris. [1] Maksimālo kaulu masu un stiprumu cilvēks iegūst 15—30 gadu vecumā, tāpēc svarīga šajā periodā ir fiziskā aktivitāte un adekvāta kalcija un D vitamīna uzņemšana uzturā. Lasīt visu

 • Osteopēnija. Vai osteoporoze ir novēršama?

  Osteoporoze ir būtiska veselības aprūpes problēma visā pasaulē, saistīta gan ar lielāku invaliditāti un mirstību pēc kaulu lūzumiem, gan ar izmaksām ilgākas stacionēšanas un rehabilitācijas posmā, gan ar hronisku sāpju sindromu un sliktāku dzīves kvalitāti. IOF dati no sešām Eiropas lielvalstīm liecina, ka ar osteoporozi saistītās veselības aprūpes izmaksas gadā sasniedz 37,5 miljardus eiro. Lasīt visu

 • MODY tipa diabēts

  Rakstā par MODY tipa diabētu no praktiskā viedokļa: galvenās klīniskās un laboratoriskās pazīmes visizplatītākajiem MODY veidiem, kā arī iezīmes, kas varētu palīdzēt MODY diferencēt no 1. un 2. tipa cukura diabēta, un informācija par klīniskajiem testiem, kas palīdzētu identificēt pacientus, kuriem nepieciešama molekulāri ģenētiskā testēšana. Lasīt visu