Pētījums: insulīna rezistenci iespējams likvidēt!

Doctus . | 2016. gada 4. novembris

Zinātniekiem izdevies izārstēt insulīna rezistenci un glikozes intoleranci pelēm ar aptaukošanos un cukura diabētu. Tas izdevies, "likvidējot" proteīnu galektīns-3 (Gal3).

Gal3 piesaistās insulīna receptoriem uz šūnas virsmas, tādējādi traucē insulīnam piesaistītes pie receptora un rada šūnu insulīna rezistenci. Ģenētiski "izvācot" Gal3 vai to inhibējot ar farmakoloģiskiem preparātiem, insulīna jutība un glikozes tolerance atgriežas normālā līmenī, pat vecākām pelēm. Vienīgais faktors, ko neizdevās ietekmēt, bija aptaukošanās.

Pētnieki jau pietiekami ilgi skaidro kā hronisks iekaisums audos rada insulīna rezistenci 2. tipa cukura diabēta gadījumā. To skaidro šādi: iekaisumam nepieciešami makrofāgi (specifiskas šūnas, kas iznīcina mērķa šūnas). Audos ar lielu tauku daudzumu ap 40 % šūnu ir makrofāgi. Makrofāgi sekretē Gal3, kas darbojas kā signālmolekula un stimulē arī citus makrofāgus, tādā veidā veidojas arvien vairāk Gal3 molekulu.

Pētnieki atklājuši, ka insulīna rezistences pamatā ir Gal3, ko sintezē no kaulu smadzenēm veidojušies makrofāgi. Turklāt noskaidrots, ka Gal3 var radīt insulīna rezistenci aknās, tauku šūnās un muskuļšūnās arī bez iekaisuma klātbūtnes.

Līdz šim Gal3 pētīts citu slimību kontekstā. Zinātnieki plāno tā mazināšanas ietekmi pētīt arī cilvēkiem ar ne-alhokola steatohepatītu, sirds un aknu fibrozi.

AVOTS: Pingping Li, et al. Hematopoietic-Derived Galectin-3 Causes Cellular and Systemic Insulin Resistance. Cell, 2016; 167 (4): 973.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

 • Ne-alkohola taukainu aknu slimība

  Pēdējos gadu desmitos ne‑alkohola taukainu aknu slimība (NATAS) ir kļuvusi par biežāko hronisku aknu bojājuma iemeslu rietumvalstīs gan pieaugušajiem, gan bērniem. [6] Pieaugušo populācijā ar NATAS slimo apmēram 20-30% no Rietumu sabiedrības. [27; 28] NATAS nozīmē plašu spektru aknu anomāliju - no vienkāršas, nekomplicētas aknu steatozes līdz steatohepatītam ar iekaisumu dažādās pakāpēs, sekas var būt arī fibroze. [6] Apmēram 80% gadījumu smagāki aknu bojājumi par aknu steatozi nerodas. [10] Vidēji 20% slimības gadījumu attīstās steatohepatīts, kas populācijā atbilst 3-5% cilvēku. [10; 29] Lasīt visu

 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu