Medikaments pret aterosklerozi kavē ar diabētu saistīta akluma attīstību

Doctus . | 2016. gada 15. jūnijs

Zinātnieki Lielbritānijā atklājuši, ka medikaments, kas radīts kardiovaskulāro slimību ārstēšanai, iespējams, var mazināt ar cukura diabētu saistīta akluma attīstību.

Pēc neseniem Pasaules Veselības organizācijas (PVO) aprēķiniem, ar cukura diabētu slimo 422 miljoni cilvēku pasaulē. Viena no biežākajām diabēta komplikācijām ir redzes pavājināšanās – diabētiska makulāra tūska attīstās apmēram 7% cukura diabēta pacientu un ir viens no biežākajiem akluma iemesliem Rietumu pasaulē. Zinātnieki atklājuši, ka darapladibs inhibē enzīmu, kura līmenis ir paaugstināts pacientiem ar cukura diabētu un kā ietekmē pastiprinās acs asinsvadu caurlaidība, veicinot tīklenes tūskas attīstīšanos un redzes pavājināšanos.

Šobrīd diabētisku makulāru tūsku ārstē ar injicējamu preparātu, ko ievada acī ik pēc 4-6 nedēļām. Šī ārstēšanas metode ir ļoti dārga un ir efektīva vien 50% pacientu. Darapladiba tablete varētu mazināt nepieciešamību veikt injekcijas ik mēnesi, un pasargāt plašāku pacientu grupu no redzes zuduma.

Profesors, kas piedalījies pētījumā, Alan Stitt no Kvīnsas universitātes (Lielbritānija) skaidro: "Diabēta ierosinātu aklumu rada paaugstināts glikozes līmenis asinīs, kas bojā tīklenes asinsvadus. Enzīms Lp-PLA2, kas metabolizē taukus asinīs, veicina asinsvadu bojājumu un caurlaidību tīklenē – šo enzīmu savukārt inhibē darapladibs. Lai arī sākotnēji darapladibs radīts kardiovaskulāru slimību pacientu ārstēšanai, šis atklājums paver jaunas iespējas; plānots šo efektu apstiprināt klīniskos pētījumos un, ja tie būs veiksmīgi, jau drīz pacientiem varēsim piedāvāt alternatīvu, nesāpīgu un izmaksu efektīvu ar diabētu saistītas redzes pavājināšanās ārstēšanu."

AVOTS: Paul Canning, et al. Lipoprotein-associated phospholipase A2(Lp-PLA2) as a therapeutic target to prevent retinal vasopermeability during diabetes. Proceedings of the National Academy of Sciences, 2016; 201514213.

 

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Diabētiskā retinopātija un VEGF

    Diabētiskā retinopātija ir ilgstoša un slikti kontrolēta cukura diabēta komplikācija, kas izpaužas ar stipru redzes asuma zudumu un aklumu. Diabētiskā retinopātija skar aptuveni 150 miljonus cilvēku visā pasaulē, Pasaules Veselības organizācijas dati liecina, ka līdz 2025. gadam pacientu skaits divkāršosies. Lasīt visu

  • Diabētiskā retinopātija un redzes funkcijas

    Cukura diabēts (CD) XXI gadsimtā kļūst par epidēmiju, un tiek prognozēts, ka tuvākajos gados tīklenes speciālistu lielāko darba daļu veidos diabētiskā retinopātija (DR). Cukura diabēta incidences palielināšanos nosaka iedzīvotāju novecošanās, urbanizācijas procesi, dzīvesveida un diētas izmaiņas, kas veicina aptaukošanos un fizisko aktivitāšu samazināšanos. Aprēķināts, ka laikposmā no 2007. līdz 2025. gadam saslimstība ar cukura diabētu palielināsies 2,7 reizes, turklāt iedzīvotāju skaits šajā laikā pieaugs par 19,4%, bet saslimušo skaits ar CD – par 54%, sasniedzot 380 miljonus līdzšinējo 246 miljonu vietā. Lasīt visu