Pārtraucot lietot kontracepciju, sagaidāma D vitamīna līmeņa pazemināšanās

Doctus . | 2016. gada 9. augusts

Pārtraucot lietot estrogēnu saturošu kontracepciju, sievietēm pazeminās D vitamīna līmenis asinīs. D vitamīns darbojas kā hormons, tas iesaistīts imūnās sistēmas funkcionēšanā, kā arī regulē kalcija līmeni asinīs.

Organisms sintezē D vitamīnu, kad āda pakļauta saules iedarbībai. Neliela D vitamīna daļa tiek uzņemta ar uzturu (ap 10 %). Organismā D vitamīns no neaktīvās formas nierēs tiek pārvērsts aktīvā formā. Grūtniecības laikā sievietes organismā sintezējas lielāks aktīvā D vitamīna daudzums, lai nodrošinātu augļa skeleta attīstību. Tā rezultātā grūtniecēm ir paaugstināts D vitamīna deficīta attīstības risks.

Šādi secinājumi iegūti SELF pētījumā, kurā analizēti dati par 1 662 afroamerikāņu sievietēm vecumā no 23-34 gadiem. Sievietes aptaujāja par kontracepcijas lietošanas paradumiem, laika pavadīšanas paradumiem ārpus telpām un D vitamīna lietošanu. Sievietēm noteica arī D vitamīna līmeni asinīs (25(OH)D) – primāro asinīs citkulējošo D vitamīna formu.

Pielāgojot datus pēc ekspozīcijas saulei, zinātnieki konstatēja, ka sievietēm, kuras lieto kontraceptīvās tabletes, plāksterus vai riņķi, kuri satur estrogēnu, ir vidēji par 20 % augstāks D vitamīna līmenis asinīs. Zinātniekiem neizdevās konstatēt atšķirīgus dzīves paradumus (ilgāka uzturēšanās laukā, u.c.), tāpēc uzskata, ka augstāks D vitamīna līmenis saistīts tieši ar estrogēnu saturošas kontracepcijas lietošanu.

Sievietēm, kuras plāno grūtniecību un kontracepcijas lietošanas pārtraukšanu, ieteicams kontrolēt D vitamīna līmeni un to lietot papildus, lai neattīstītos tā nepietiekamība.

AVOTS: Quaker E. Harmon, David M. Umbach, Donna D. Baird. Use of Estrogen-Containing Contraception Is Associated With Increased Concentrations of 25-Hydroxy Vitamin D. The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2016; jc.2016-1658.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • D vitamīna trūkums un demences risks

    Doctus . | 2014. gada 8. augusts

    D vitamīna trūkums ir saistīts ar ievērojami paaugstinātu demences un Alcheimera slimības risku gados veciem cilvēkiem, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Neurology.   Lasīt visu

  • D vitamīns, serotonīna sintēze un autisms

    Doctus . | 2014. gada 27. februāris

    Līdz šim bija skaidrs, ka D vitamīnam un serotonīnam ir nozīmīga loma autisma attīstībā, tomēr nebija zināms kauzālais mehānisms. Tikko publicētā pētījumā pētnieki pierāda, ka serotonīnu, oksitocīnu un vazopresīnu, trīs smadzeņu hormonus, kas ietekmē sociālo uzvedību saistītu ar autismu, aktivē D vitamīns. D vitamīna un triptofāna papildus uzņemšana var pasargāt no autisma un iespējams uzlabot dažus no simptomiem.    Lasīt visu