PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

AL Amiloidozes vienlapis ģimenes ārstam un hematologam

E. Vaska
AL Amiloidozes vienlapis ģimenes ārstam un hematologam
Freepik
16. Reto slimību konferences laikā 19. aprīlī Dr. Valdis Ģībietis prezentēja AL Amiloidozes vienlapi ģimenes ārstam un hematologam. Materiāls vienā lapā apkopo informāciju par slimības simptomiem, tajā skaitā izceļ sarkano karogu simptomus, diagnostikas shēmu, iezīmē nepieciešamos izmeklējumus un ārstēšanas steidzamību.

Tas varētu būt palīdzošs uzskates materiāls amiloidozes diagnozes agrīnākai noteikšanai, tādejādi paātrinot pacientu nokļūšanu pie atbilstošā speciālista un ārstēšanas uzsākšanu, lai maksimāli apturētu slimību un uzlabotu orgānu funkciju. Attiecīgais vienlapis tapis ar Johnson&Johnson atbalstu, un drīzumā tas varētu būt pieejams gan fiziskā veidā, gan elektroniski, informē Valdis Ģībietis.

Amiloidoze ir klīnisku stāvokļu grupa, kurai ir raksturīga patoloģiski strukturēta olbaltuma (amiloīda) izgulsnēšanās dažādos audos vai orgānos, radot to funkciju traucējumus. Biežāko amiloidozes formu (AA, AL, AATR) sastopamība ir 1-5 gadījumi uz 10 000 cilvēku. Tas parasti skar cilvēkus vecumā no 50 līdz 80 gadiem, apmēram divas trešdaļas pacientu ir vīrieši [1]. Slimības izpausmes atkarīgas no tā, kuri orgāni ir skarti visvairāk, un tieši šī simptomu variabilitāte nereti apgrūtina agrīnu diagnozes noteikšanu. Visbiežāk amiloidoze skar nieres, sirdi, perifēro nervu sistēmu, aknas, kuņģa-zarnu traktu, muskuļus, ādu, locītavas. Amiloidozes ārstēšana atkarīga no tās veida un, lai uzlabotu prognozi, svarīgi pēc iespējas agrāk atklāt saslimšanu.

Papildu informācija pieejama šeit: http://www.rssa.lv/retas-slimibas/amiloidize/

 

 

Literatūra

  1.  Baker KR. Light Chain Amyloidosis: Epidemiology, Staging, and Prognostication. Methodist Debakey Cardiovasc J. 2022; 18(2): 27–35. Published online 14, March, 2022 doi: 10.14797/mdcvj.1070