Sāp galva? Laiks pārbaudīt vairogdziedzeri!

Doctus . | 2016. gada 28. septembris

Cilvēkiem, kas cieš no migrēnas, kūlīša vai tensijas tipa galvassāpēm, ir augstāks vairogdziedzera patoloģiju (īpaši hipotireozes) attīstības risks.

Hipotireozes gadījumā ir nepietiekams tireoīdā hormona daudzums, kā rezultātā pacientiem bieži attīstās garastāvokļa svārstības, palielinās svars, izkrīt mati, ir pastiprināta nogurdināmība, bieži novēro arī aizcietējumus un menstruālā cikla neregularitāti.

Cincinati Universitātē (ASV) veikts pētījums par 8 412 cilvēkiem no Fernald pacientu novērošanas programmas (20 gadus ilgs pacientu veselības novērošanas projekts). Zinātnieki konstatēja, ka cilvēkiem, kuri sūdzējās par galvassāpēm, bija par 21 % lielāks hipotireozes attīstības risks. Cilvēki, kuriem bija migrēna, šis risks bija palielināts par 41 %.

Ir vairāki iespējami mehānismi, kas varētu skaidrot galvassāpju saistību ar hipotireozi. Galvassāpes aktivē imunitāti, kas varētu predisponēt hipotireozi. Turklāt, galvassāpes rada stresu, kas vēl vairāk palielina hipotireozes attīstības iespēju. Loma varētu būt arī citiem vides un ģenētiskajiem faktoriem.

Nav zināms, vai abas patoloģijas mijiedarbojas. Iespējams, ka hipotireozes attīstība cilvēkam ar galvassāpēm var veicināt galvassāpju biežumu, jo līdz šim veiktos pētījumos konstatēts, ka hipotirozes ārstēšana galvassāpju biežumu samazina.

AVOTS: Andrew T. Martin, Susan M. Pinney, Changchun Xie, Robert L. Herrick, Yun Bai, Jeanette Buckholz, Vincent T. Martin. Headache Disorders May Be a Risk Factor for the Development of New Onset Hypothyroidism. Headache: The Journal of Head and Face Pain, 2016.

Uz augšu ↑
Chain

Saistītie raksti

  • Pēcoperācijas hipoparatireoze

    Pēcoperācijas hipoparatireoze attīstās pēc operācijām kakla zonā, kad traucēta epitēlijķermenīšu asinsapgāde vai traumēti/rezecēti pašu dziedzeru audi. Pēcoperācijas hipoparatireoze biežāk attīstās pēc totālas tireoīdektomijas, paratireoīdektomijas, radikālas kakla ķirurģijas. Lasīt visu

  • Hroniskas galvassāpes un depresija

    Hroniskas primāras galvassāpes tiek novērotas aptuveni 2,2—5% no vispārējās populācijas. Lai gan tās neskar pārāk lielu cilvēku daļu, tomēr jāatzīmē, ka hroniskas sāpes (vismaz 15 dienas mēnesī trīs mēnešu garumā un ilgāk), pēc pacientu domām, ir visai nepatīkams, traucējošs un reizēm mokošs simptoms. Lasīt visu

  • Galvassāpes. Algologa viedoklis

    Galvassāpes ir ļoti izplatīta parādība. Tieši parādība un ne vienmēr problēma, kā tas ir muguras sāpju gadījumā. Vai mēs varētu iztikt bez galvassāpēm? Droši vien ne. Ja tādu nebūtu, tad cilvēce tās vienalga izdomātu, jo nav labāka un vienkāršāka argumenta, lai kaut ko nedarītu, kā pateikt: “Man sāp galva!” Ir virkne norāžu, ka šis apgalvojums nav joks. Par galvassāpēm uzrakstītā literatūra sniedzas netveramos apjomos, visās sāpju izpētes organizācijās ir atsevišķi paneļi, kas nodarbojas tieši ar galvassāpju izpēti. Ierakstot interneta meklētājā vārdu “galvassāpes”, tiek piedāvāts vairāk nekā 46 000 atsauču uz dažādiem padomiem, gan speciālistu, gan pašu cietēju izteiktiem, bet vai tāpēc galvassāpju biežums un izplatība būtu mazinājusies? Lasīt visu