Protona sūkņa inhibitoru lietošana un lūzumu risks pacientiem ar Alcheimera slimību

Doctus . | 2018. gada 12. jūnijs

Gūžas kakliņa lūzumi ir nozīmīga problēma pacientiem ar Alcheimera slimību, kuri parasti lieto arī dažādas iedarbības medikamentus dažādām slimībām. Pierādījumi liecina, ka saistība starp protona sūkņa inhibitoru (PSI) lietošanu un gūžas kakliņa lūzumiem nav vienozīmīga.

Šī pētījuma mērķis bija novērtēt, vai ilgstoša PSI lietošana ir saistīta ar gūžas kakliņa lūzumu risku pacientiem ar Alcheimera slimību.

Ieligzdotā gadījuma kontroles pētījumā tika iekļauti 4818 pacienti ar Alcheimera slimību, kuriem bija gūžas kakliņa lūzums (vidējais vecums 84,1 gads), un četri kontroles grupas pacienti uz katru gūžas kakla lūzuma pacientu (n=19 235. vidējais vecums 84 gadi). Izmantojot loģistiskās regresijas metodi, tika analizēta saistība starp gūžas kakliņa lūzumu un PSI lietošanas ilgumu (PSI lietošana 0 – 30 dienas pirms lūzuma) un kumulatīvais lietošanas ilgums 10 gadus pirms lūzuma.

Pētnieki secināja, ka ilgtoša jeb kumulatīva PSI lietošana nav saistīta ar paaugstinātu gūžas kakliņa lūzuma risku. PSI lietošana pirms lūzuma ir saistīta ar paaugstinātu risku (OR=1,12; 95 % TI [1,03 – 1,22]). Risks pieauga, ja bija īslaicīga PSI lietošana (< 1 gadu) (OR=1,23; 95 % TI [1,1 – 1,37]).

Paaugstināts lūzumu risks tika novērots tikai pie īslaicīgas PSI lietošanas, šī pētījuma rezultāti neapstiprina iepriekšējo pētījumu rezultātus, kuros secināts, ka ilgstoša PSI lietošana paaugstina lūzumu risku pacientiem ar Alcheimera slimību.

 

AVOTS: Torvinen-Kiiskinen S, Tolppanen AM, Koponen M et al. Proton Pump Inhibitor Use and Risk of Hip Fractures Among Community–dwelling Persons With Alzheimer's Disease. A Nested Case-Control Study. Aliment Pharmacol Ther. 2018;47(8):1135-1142. 

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu