Pierādīta saistība starp uzturu un astmas simptomiem un astmas kontroli pieaugušajiem

Doctus . | 2018. gada 12. jūlijs

Cilvēkiem, kuriem ir veselīgi ēšanas paradumi, ir retāki astmas simptomi un labāka astmas kontrole, secināts pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā European Respiratory Journal.

Līdz šim saistība starp astmu un uztura paradumiem nebija izpētīta. Tādēļ šī pētījuma mērķis bija novērtēt saistību starp uztura paradumiem un astmas simptomiem un astmas kontroli.

Astma tika definēta pēc astmas simptomu skalas (5 jautājumu summa) un astmas kontrole tika noteikta pēc astmas kontroles testa.

Pētījumā tika analizēti dati par 34 776 pieaugušajiem, kuri aizpildīja respiratoro jautājumu anketu 2017.gadā. 28 % sieviešu un 25 % vīriešu, kuri piedalījās pētījumā, bija vismaz viens astmas simptoms. Lai izvērtētu astmas kontroli, dalībniekiem ar astmu lūdza aizpildīt aptaujas anketu, kurā četras nedēļas atzīmēja astmas simptomus. Uztura kvalitāte tika mērīta balstoties trīs nejaušinātos 24 stundu diētas novērtējumos. Rezultāti tika samēroti pēc tādiem zināmiem astmu ietekmējošiem faktoriem kā smēķēšana un fiziskās aktivitātes.

Kopumā dati pierādīja, ka vīriešiem, kuri ēd veselīgi, ir par 30 % zemākas iespējas, ka attīstīsies astmas simptomi. Sievietēm, kuras lieto veselīgu uzturu, ir par 20 % zemākas iespējas, ka būs astmas simptomi.  

Izmantojot trīs diētas novērtēšanas rezultātus, novēroja statistiski ticamu negatīvu saistību starp veselīgu diētu un astmas simptomiem (AHEI diētas novērtējums OR=0,79; 95 % TI [0,75 – 0,84] sievietēm un 0,67; 95 % TI [0,60 – 0,75] vīriešiem). Dalībniekiem ar astmu (n=2609) arī novēroja negatīvu saistību starp veselīgu diētu un sliktāku astmas kontroli. Šī saistība bija statistiski ticama vīriešiem (OR=0,39; 95 % TI [0,18 – 0,84]) un sievietēm šī saistība  bija gandrīz statistiski ticama (OR=0,73; 95 % TI [0,53 – 1,01]).

Pētnieki secināja, ka veselīgi uztura paradumi ir saistīti ar retākiem astmas simptomiem un labāku astmas kontroli. Pie veselīgiem uztura paradumiem, kas ir saistīti ar labāku astmas kontroli, ir pieskaitāms uzturs, kurā ir daudz augļu, dārzeņu un pilngraudu produktu.

 

AVOTS: Andrianasolo RM, Kesse-Guyot E, Adjibade M, et al. Associations between dietary scores with asthma symptoms and asthma control in adults. European Respiratory Journal 2018 52: 1702572

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu