Jaunākās paaudzes C hepatīta medikamenti samazina mirstības un aknu vēža risku

Doctus . | 2019. gada 14. februāris

C hepatīta ārstēšana ar tiešas iedarbības pretvīrusu medikamentiem samazina mirstības un aknu vēža risku pacientiem ar hronisku C hepatīta infekciju, tai skaitā, pacientiem ar cirozi.

Lai gan tiešas iedarbības pretvīrusu medikamenti plaši tiek lietoti pacientiem ar hronisku C hepatītu (HCV), to klīniskā efektivitāte nav pietiekami aprakstīta. Šajā pētījumā salīdzināja nāves, hepatocelulāras karcinomas un dekompensētas cirozes incidence pacientiem, kurus ārstēja ar tiešas iedarbības pretvīrusa medikamentiem, un tiem, kurus neārstēja.

Šis bija perspektīvs pētījums, kurā iekļāva pacientus ar hronisku C hepatītu no 32 hepatoloģijas centriem Francijā. Pētījumā netika iekļauti pacienti ar hronisku B hepatītu, pacienti ar dekompensētu cirozi, hepatocelulāru karcinomu vai aknu transplantāciju, kā arī pacienti, kuri terapijā saņēma interferonu – ribavirīnu ar vai bez pirmās paaudzes proteāzes inhibitoriem. Pētījuma primārie iznākumi bija visu cēloņu mirstība, hepatocelulāras karcinomas un dekompensētas cirozes incidence.

Laika periodā 2012.gada 6.augusts un 2015.gada 31.decembris pētījumam tika atlasīti 10 166 pacienti. Par 9895 (97 %) pacientiem bija pieejama novērošanas informācija un šie pacienti tika iekļauti pētījumā. Mediānais novērošanas laiks bija 33,4 mēneši. Ārstēšanu ar tiešas iedarbības pretvīrusa medikamentiem saņēma 7344 pacienti un 2551 pacients līdz pēdējai novērošanas vizītei nesaņēma terapiju. Novērošanas laikā tika konstatēti 218 nāves gadījumi (129 ārstēti pacienti un 89 – neārstēti), 258 hepatocelulāras karcinomas gadījumi (187 ārstēti, 71 neārstēts) un 106 dekompensētas cirozes gadījumi (74 ārstēti un 32 neārstēti). Tiešas iedarbības pretvīrusu medikamentu ekspozīcija bija saistīta ar augstāku hepaocelulāras karcinomas (nesamērots HR=2,77; 95 % TI [2,07 – 3,71]) un dekompensētas cirozes (HR=3,83; 95 % TI [2,29 – 6,42]) risku. Pēc samērošanas pēc iespējamiem jaucējfaktoriem (vecums, dzimums, ķermeņa masas indekss, ģeogrāfiskā atrašanās vieta, infekcijas ceļš, fibrozes punktu skaits, HCV genotipa, alkohola lietošanas, cukura diabēta, arteriālas hipertensijas, bioloģiskiem mainīgajiem u.c. faktoriem) tiešas iedarbības pretvīrusu terapijas ekspozīcija ir saistīta ar samazinātu visu cēloņu mirstības (HR=0,48; 95 % TI [0,33 – 0,7]) un hepatocelulāras karcinomas (HR=0,66; 95 % TI [0,46 – 0,93]) risku, bet nav saistīta ar dekompensētu cirozi (HR=1,14; 95 % TI [0,57 – 2,27]).

Pētnieki secina, ka terapija ar tiešas iedarbības pretvīrusa medikamentiem samazina mirstības un hepatocelulāras karcinomas risku un būtu nozīmējama visiem pacientiem ar hronisku C hepatīta infekciju.

  

AVOTS: Carrat F, Fontaine H, Dorival C, et al. Clinical outcomes in patients with chronic hepatitis C after direct-acting antiviral treatment: a prospective cohort study. The Lancet, February 11, 2019.

Uz augšu ↑
 • Aspirīns primārajā profilaksē: vajadzīgs individuāls izvērtējums

  Doctus . | 2020. gada 20. februāris

  Jaunākās primārās profilakses vadlīnijas iesaka lietot aspirīnu indivīdiem ar augstu primāro kardiovaskulāro notikumu risku, ja viņi ir vecumā no 40 līdz 70 gadiem, bet ne tiem, kuriem ir pāri 70 gadiem. Tomēr cilvēkiem pēc 70 gadu vecuma kardiovaskulāro notikumu risks ir daudz augstāks nekā pirms 70 gadu vecuma. Lasīt visu

 • 10 000 soļu dienā: nav maģiskā svara zaudēšanas formula

  Doctus . | 2020. gada 19. februāris

  Jau gadiem ilgi 10 000 soļu dienā tiek uzskatīts par zelta standartu tiem, kuri vēlas uzlabot savu veselību, jaunākie pētījumi rāda, ka atsevišķi ieguvumi ir arī no 7500 soļiem dienā. Tomēr zinātnieki norāda, ja vēlaties izvairīties no svara pieauguma, nevajag ņemt vērā tikai soļu skaitu.   Lasīt visu

 • Striju molekulārais un šūnu mehānisms

  Doctus . | 2020. gada 18. februāris

  Striae distensae jeb strijas ir ādas bojājumi, kas rodas hormonālu satricinājumu periodos, proti, pubertātes un grūtniecības laikā. Strijas parādās kā sarkanas vai purpursarkanas līnijas, kas lēnām pārvēršas bālās ādas līnijās, un tās novēro 90 % sieviešu, tomēr pētījumu par striju izcelsmi ir maz un nepieciešami jauni profilaktiski un koriģējoši ārstēšanas veidi. Lasīt visu