PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Gada pieturzīmes. 2008.gads

Doctus
Gada pieturzīmes. 2008.gads
Lai prognozētu, kāds gaidāms jaunais gads, vērts apjaust – uz kāda sliekšņa stāvam. Lūk, neliels atskats uz aizvadītā gada notikumiem.

Budžets uz diētas.  Apstiprinātais nākamā gada valsts budžets liecina - veselības aprūpes nodrošināšanai plānots tērēt par 555 tūkstošiem latu mazāk nekā šogad, proti, 503 miljonus latu. Pietrūks naudas mediķu algām, veselības veicināšanai, ārstniecības iestāžu norēķiniem par ikdienas komunālajiem tēriņiem... Pacientiem liesais budžets nozīmē to, ka pie ģimenes ārsta 50 santīmu vietā būs jāšķiras no lata vai vairāk; arī par stacionāra gultas dienu būs jāmaksā vairāk. Prognozes? Ja Sabiedrības veselības aģentūras 2008. gadā publiskotā aptauja vēstīja, ka pēdējo 12 mēnešu laikā pie ārsta nav vērsies katrs ceturtais aptaujātais, šie skaitļi nākamgad augs glītā progresijā... Kā slimnīcām izpildīt veselības ministra apkārtrakstā pausto ieteikumu - par 15 procentiem samazināt pacientu skaitu?

Bezgalīgais stāsts. Jau vairāku gadu garumā dažādu veselības ministru vadībā tiek režisēts stāsts par aploksnēm. Lai arī šogad bija pat noteikts termiņš - aprīlis -, kad šim stāstam jāpieliek happy end, izrādās, tam nav gala. Ņemot vērā, ka politikas lēmēji spītīgi turas pretī aplokšņu saknei - par darbu ir jāsaņem pienācīga samaksa -, bezgalīgajam stāstam paredzams turpinājums vairākos cēlienos. Ar uzdevumu - aizej tur, nezin kur, atnes to, nezin ko.

Baltās PR. Šogad apgriezienus uzņēmušas baltās PR akcijas: Gada balva medicīnā, Meklējam sirdsmāsiņu. Lai amortizētu nelabvēlīgo finansiālo fonu, iespējams, šādas akcijas kļūs tikai populārākas.

Iluzorās revolūcijas. Mediķu brīdinājuma un īstais streiks šogad atgādināja vairāk formālu viļņošanos, nepamodinot profesionāļu sirdsbalsi. Vai to varētu izdarīt ģimenes ārsti, neslēdzot līgumu ar VOAVA un kļūstot par privātārstiem? Grūti noticēt, ka valsts to pieļaus un neatradīs vismaz kādus solījumus - apmēram tā, kā notika pagājušā gadā.

Medicīnas laimes hormons. Un tomēr, lūkojoties no subjektīva indivīda pozīcijām, iespējams, gads nemaz nav bijis tik slikts. Šāda pārliecība radās, veidojot vairākus šā mēneša rakstus. Grūti sacīt, vai gandarījums, kāds rodas, strādājot medicīnā, izstrādā laimes hormonu, bet kaut kas tur ir. Ir lietas, ko nevar izmērīt naudā... Un, šķiet, medicīnā to ir vairāk nekā citās jomās.