PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Noteikti ierobežojumi diklofenaku saturošu zāļu lietošanā

Zāļu Valsts aģentūra
Noteikti ierobežojumi diklofenaku saturošu zāļu lietošanā
Zāļu valsts aģentūra (ZVA) informē, ka diklofenaku saturošām zālēm noteikti svarīgi lietošanas ierobežojumi. Izpētē secināts, zāļu sniegtie guvumi ir lielāki nekā riski, bet pastāv neliels miokarda infarkta vai insulta risks pacientiem, kas diklofenaku lieto regulāri, it sevišķi, augstās devās (150 mg dienā) un ilgstošus laika periodus.

Pacientiem, kuriem bijis miokarda infarkts vai insults, ir sirds mazspēja, sirds vai galvas smadzeņu asinsvadu aizsprostojumi, ir bijusi operācija šādu aizsprostojumu likvidēšanai vai apiešanai vai ir asinsrites traucējumi, kas ierobežo asins plūsmu ekstremitātēs, diklofenaku saturošu zāļu lietošana nav ieteicama.

Pacientiem ar paaugstinātu asinsspiedienu, paaugstinātu holesterīna līmeni asinīs, cukura diabētu vai smēķētājiem, jākonsultējas ar ārstu, kurš izvērtēs, vai diklofenaku var lietot un kāds būtu tā labākais lietošanas veids.

Gadījumos, kad diklofenaks lietots ilglaicīgi, nākamās vizītes laikā pacientam ar ārstu jāizvērtē, vai ārstēšana ar šo medikamentu ir piemērota.

ZVA iesaka nepārtraukt šo zāļu lietošanu, nekonsultējoties ar ārstu, kā arī ar jautājumiem vērsties pie ārsta vai farmaceita.

Latvijā pieejamas apmēram 40 zāles ar aktīvo vielu diklofenaks. No tām pieprasītākās ir Diclac ID 150 mg, Diclomelan retard 100 mg, Dicloberl retard 100 mg, Diclovit, Diclac ID 75 mg, Diclac 100 mg, Dicloberl 50 mg, Olfen Depocaps 100 mg.

Diklofenaks ir plaši izmantotas zāles sāpju un iekaisuma mazināšanai, it sevišķi sāpes radošu slimību gadījumā kā artrīts. Diklofenaks pieder zāļu grupai, kuru dēvē par nesteroīdajiem pretiekaisuma līdzekļiem (NPL).

Eiropas Zāļu aģentūra (EMA) secinājusi, ka ar diklofenaka lietošanu saistītie guvumi vēl joprojām atsver riskus, bet ieteica diklofenakam piemērot konkrētus piesardzības pasākumus, kuri tiks iekļauti zāļu aprakstā un lietošanas instrukcijā.

ZVA informējusi veselības aprūpes speciālistus par jauniem ierobežojumiem diklofenaka lietošanā. Mājaslapā publicēta „Vēstule veselības aprūpes speciālistam: diklofenaks - jaunas kontrindikācijas un brīdinājumi pēc kardiovaskulārā drošuma pārskatīšanas Eiropā".