PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Vai turpmāk infarktus ārstēs ar cilmes šūnām un GPS?

LU Kardioloģijas zinātniskais institūts
Vai turpmāk infarktus ārstēs ar cilmes šūnām un GPS?
Šodien 2011. gada 9. septembrī Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Latvijas Kardioloģijas centra Invazīvās kardioloģijas laboratorijā tika veikta Baltijā pirmā cilmes šūnu implantēšana sirds muskuļa sieniņā jeb miokardā, izmantojot īpaši precīzu tehnoloģiju, kas līdzinās GPS.

Cilmes šūnu implantēšana tika veikta, izmantojot NOGA XP tehnoloģiju, kas sirds muskulī darbojas līdzīgi kā globālās pozicionēšanas sistēma un ļauj daudz precīzāk nekā līdz šim atklāt miokarda infarkta skarto vietu. Sirds vizualizācija notiek datorizēti, apstrādājot elektromagnētiskā lauka datus. Tiek iegūts telpisks sirds trīsdimensiju attēls ar informāciju par sirds sieniņu kustīgumu un dzīvotspēju.

Kad ir noteikta precīza miokarda infarkta skartās zonas atrašanās vieta, ar speciāla elektromagnētiskās navigācijas katetra palīdzību caur asinsvadu tiek ievadītas cilmes šūnas. Tās tiek injicētas starp dzīvotspējīgajiem un nekrotiskajiem miokarda audiem ar precizitāti 1 mm. Cilmes šūnām nonākot precīzi infarkta skartajā vietā, tās aizstāj mirušās šūnas un uzlabo vai pat atjauno miokardu un līdz ar to tā darbību.

Cilmes šūnu izmantošana miokarda atjaunošanai ir pētniecības stadijā un netiek izmantota kā pilnībā aprobēta ārstniecības metode.

Īpašā iekārta pirms vairākiem gadiem tika iegādāta sirds aritmiju ārstēšanai. Tagad Latvijas kardiologi tai atraduši vēl vienu pielietošanas veidu. "Mēs spējam būt radoši un tā ir mūsu veiksmes atslēga," par arvien jaunām idejām Kardioloģijas centrā saka centra vadītājs Prof. Andrejs Ērglis.

Cilmes šūnu implantēšanu veiks Prof. Andrejs Ērglis un Dr. Inga Narbute kopā ar NOGA XP tehnoloģijas speciālistu Dr. Hanspeteru Fišeru (Hanspeter Fischer) no Austrijas.

Papildu informācija

Pēc miokarda infarkta, daļa sirds muskuļa šūnu iet bojā. Sirds muskuļu šūnas, tāpat kā nervu šūnas, neatjaunojas, kas nozīmē, ka daļa sirds pārstāj pilnvērtīgi funkcionēt. Tā kā ar zālēm bojātu miokardu atjaunot nevar, ir jāmeklē citas iespējas. 
Implantējot cilmes šūnas miokardā, pastāv iespēja, ka izveidosies jauni muskuļa audi, miokards atjaunosies un uzlabosies sirds muskuļa darbaspēja.

Cilmes šūnas tiek ņemtas no paša pacienta kaulu smadzenēm, pielietojot vietējo anestēziju un veicot dūrienu mugurā zarnu kaula, iegurņa rajonā.
 Cilmes šūnu implantāciju veic angioplastijas laikā caur rokas vai kājas artēriju, pielietojot vietējo anestēziju.
 Cilmes šūnu implantācijas galvenā auditorija ir cilvēki pēc miokarda infarkta un daļa pacientu, kuriem attīstījusies sirds mazspēja.

Cilmes šūnu pētīšana Latvijā aizsākās 2008. gadā, kad tika izveidots Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Šūnu transplantācijas centrs.