PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Butilparabēna ietekme uz bērna svaru nākotnē

Doctus
Pixabay.com
Dažādi parabēni ikdienā tiek lietoti kā konservanti dažādos produktos (gan kosmētiskos, gan arī pārtikas), taču ir aizdomas, ka šīm ķīmiskajām vielām piemīt endokrīno sistēmu ietekmējošas un nevēlamas īpašības. Nesen veikti pētījumi ziņojuši par asociāciju starp butilparabēnu ekspozīciju mātei grūtniecības laikā un virsvaru/aptaukošanos bērnībā, īpaši meiteņu vidū.

Arī šajā kohortas pētījumā meklēta saikne starp atrastajiem parabēniem grūtnieces urīnā 3.trimestrī un tauku procentu šīm sievietēm dzimušajiem bērniem 7 gadu vecumā.

Parabēnu koncentrāciju mātes urīna noteica vidēji 28,7–ajā gestācijas nedēļā, bērna ķermeņa uzbūves kompozīcija 7 gadu vecumā tika noteikta trīs lielumos ar DXA palīdzību: kopējais tauku procents, ginoīdais tauku procents, androīdais tauku procents.

Kopumā parabēnu ekspozīcija pētījumā esošajām grūtniecēm bija maza. Bet, daudzdimensiju lineārās regresijas analīze uzrādīja, ka butilparabēns grūtnieces urīnā ir saistāms ar par 17 % augstāku kopējo tauku procentu zēniem 7 gadu vecumā (95 % TI, 3,0 %; 32 %) un par 23 % augstāku androīdo tauku procentu zēniem 7 gadu vecumā (95 % TI, 5,1 %; 43 %), salīdzinot ar zēniem, kuru mātēm grūtniecības laikā parabēni urīnā netika konstatēti. Netika atrasta statistiski ticama saistība starp mātes urīnā atrastiem metil–, etil– vai propilparabēniem un ķermeņa uzbūvi bērniem.Tāpat šajā pētījumā saikne starp butilparabēnu un paaugstinātu tauku procentu netika atrasta meiteņu kohortā.

Pētnieki secina, ka butilparabēnam, kas tiek uzskatīts kā maztoksisks, tomēr piemīt bērnu aptaukošanās veicinošas īpašības, ja ekspozīcija notiek vēl prenatālā periodā.

Avots: Damsgaard Højsager F, Kyhl HB, Frederiksen H, Juul A, Andersson AM, Andersen MS, Grøntved A, Jensen TK. Prenatal exposure to butyl paraben is associated with fat percentage in 7-year old boys. J Clin Endocrinol Metab. 2021 Mar 15:dgab167. doi: 10.1210/clinem/dgab167. Epub ahead of print. PMID: 33720358.

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus