PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Butilparabēna ietekme uz bērna svaru nākotnē

Doctus
Butilparabēna ietekme uz bērna svaru nākotnē
Pixabay.com
Dažādi parabēni ikdienā tiek lietoti kā konservanti dažādos produktos (gan kosmētiskos, gan arī pārtikas), taču ir aizdomas, ka šīm ķīmiskajām vielām piemīt endokrīno sistēmu ietekmējošas un nevēlamas īpašības. Nesen veikti pētījumi ziņojuši par asociāciju starp butilparabēnu ekspozīciju mātei grūtniecības laikā un virsvaru/aptaukošanos bērnībā, īpaši meiteņu vidū.

Arī šajā kohortas pētījumā meklēta saikne starp atrastajiem parabēniem grūtnieces urīnā 3.trimestrī un tauku procentu šīm sievietēm dzimušajiem bērniem 7 gadu vecumā.

Parabēnu koncentrāciju mātes urīna noteica vidēji 28,7–ajā gestācijas nedēļā, bērna ķermeņa uzbūves kompozīcija 7 gadu vecumā tika noteikta trīs lielumos ar DXA palīdzību: kopējais tauku procents, ginoīdais tauku procents, androīdais tauku procents.

Kopumā parabēnu ekspozīcija pētījumā esošajām grūtniecēm bija maza. Bet, daudzdimensiju lineārās regresijas analīze uzrādīja, ka butilparabēns grūtnieces urīnā ir saistāms ar par 17 % augstāku kopējo tauku procentu zēniem 7 gadu vecumā (95 % TI, 3,0 %; 32 %) un par 23 % augstāku androīdo tauku procentu zēniem 7 gadu vecumā (95 % TI, 5,1 %; 43 %), salīdzinot ar zēniem, kuru mātēm grūtniecības laikā parabēni urīnā netika konstatēti. Netika atrasta statistiski ticama saistība starp mātes urīnā atrastiem metil–, etil– vai propilparabēniem un ķermeņa uzbūvi bērniem.Tāpat šajā pētījumā saikne starp butilparabēnu un paaugstinātu tauku procentu netika atrasta meiteņu kohortā.

Pētnieki secina, ka butilparabēnam, kas tiek uzskatīts kā maztoksisks, tomēr piemīt bērnu aptaukošanās veicinošas īpašības, ja ekspozīcija notiek vēl prenatālā periodā.

Avots: Damsgaard Højsager F, Kyhl HB, Frederiksen H, Juul A, Andersson AM, Andersen MS, Grøntved A, Jensen TK. Prenatal exposure to butyl paraben is associated with fat percentage in 7-year old boys. J Clin Endocrinol Metab. 2021 Mar 15:dgab167. doi: 10.1210/clinem/dgab167. Epub ahead of print. PMID: 33720358.