PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Augstāks asinsspiediens naktī nekā dienā var palielināt Alcheimera slimības risku

Doctus
Augstāks asinsspiediens naktī nekā dienā var būt Alcheimera slimības riska faktors vecākiem vīriešiem. Tas secināts Upsalas universitātes pētnieku pētījumā, kas publicēts žurnālā Hypertension.

“Demence” ir termins, ko lieto, lai aprakstītu simptomu kopumu, ko raksturo uzvedības izmaiņas un pakāpeniski izzīdošās kognitīvās un sociālās spējas. Šo simptomu rašanos ietekmē daudzi faktori, tostarp hipertensija.

Normālos apstākļos asinsspiediens (TA) mainās 24 stundu laikā, un zemākais rādītājs tiek sasniegts naktī. Ārsti šo nakts asinsspiediena pazemināšanos sauc par “iegremdēšanu”. Tomēr dažiem cilvēkiem šis TA modelis ir atšķirīgs: nakts TA ir augstāks nekā dienas laikā.

"Nakts ir kritisks periods smadzeņu veselībai. Piemēram, dzīvniekiem iepriekš ir pierādīts, ka smadzenes miega laikā iztīrās un ka šo klīrensu apdraud asinsspiediena modeļi, kas neatbilst normai. Tā kā nakts ir arī cilvēka smadzeņu veselībai kritiskais laika periods, tika pārbaudīts, vai pārāk augsts asinsspiediens naktī ir saistīts ar lielāku demences risku gados vecākiem vīriešiem.

Lai pārbaudītu šo hipotēzi, pētnieki izmantoja novērošanas datus no tūkstoš zviedriem, vecākiem vīriešiem, kuri tika novēroti maksimāli 24 gadus.

Demences diagnozes noteikšanas risks bija 1,64 reizes lielāks vīriešiem ar austāku asinsspiedienu naktī nekā tiem, kuriem bija augstāks asinsspiedien pa dienu. Augstāks asinsspiediens naktī galvenokārt palielināja Alcheimera slimības, visizplatītākās demences formas, risku.

Pēc pētnieku domām, nākamais solis būtu izpētīt, vai antihipertensīvo zāļu lietošana naktī var samazināt vecāku vīriešu risku saslimt ar Alcheimera slimību.

AVOTS: Tan X, Sundström J, Lind L, et al. Reverse Dipping of Systolic Blood Pressure Is Associated With Increased Dementia Risk in Older Men: A Longitudinal Study Over 24 Years. Hypertension, 2021

 

Lasītākais Doctus.lv
Ārsts ar... sievietes seju

Ārsta seja mainās. Tā kļūst vecāka — teju katrs trešais ārsts Eiropas reģionā ir vecāks par 55 gadiem. Šī seja kļūst arī sievišķīgāka. Sievietes veido 52 % no ārstu skaita, pēdējos desmit gados sieviešu īpatsvars palielinājies par 4 %. [1]

D. Ričika
Psihiskās veselības ietekme uz psoriāzes pacienta izpratni par slimības smaguma pakāpi

Lai veiksmīgi ārstētu psoriāzi, nepieciešams rūpīgi uzraudzīt slimības gaitu un atbildreakciju uz ārstēšanu. Dermatologu ikdienas praksē lietotie slimības smaguma pakāpi novērtējošie rīki neuzrāda to, kā pacients uztver savu slimību. Veiktie pētījumi uzrāda, ka ir vērā ņemama atšķirība starp psoriāzes smaguma pakāpes novērtējumu pacienta un ārsta skatījumā. Izprotot faktorus, kas ietekmē pacienta pašnovērtējumu, ir iespējams uzlabot terapeitisko iznākumu un pacienta apmierinātību ar ārstēšanu.

Doctus
Xerosis cutis jeb sausa āda Gandrīz 100 % astoņdesmitgadnieku

Sausums, zvīņošanās, plaisas, raupja tekstūra un nieze — tā ir daļa no tipiskajiem xerosis cutis jeb sausas ādas simptomiem. Tās iemesli ir traucēta ādas aizsargbarjeras funkcija un nepietiekams mitruma līmenis ādā. Biežāk kserozi novērojam senioriem, bet tā var būt pavadonis daudzām blakusslimībām un izpausties arī jauniem cilvēkiem, ja netiek ievēroti standarta profilaktiskie pasākumi ādas veselības uzturēšanai.

S. Paudere–Logina, A. Zavorins
Izgulējumi. Profilakses nozīme

Izgulējumi jeb spiediena čūlas rodas, ja ilgstoši ir traucēta mobilitāte un asins piegāde ādai un zemādas audiem lokālās apasiņošanas mehāniskas saspiešanas dēļ, kam seko hipoksija un audu nekroze. Izgulējumu risks ir pacientiem, kam traucēta mobilitāte.

A. Kušpelo
Ārsts ar cīnītāja garu. Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS

Ģimenes ārsts ANDRIS BAUMANIS viens no pirmajiem Latvijā izveidoja savu ārsta praksi. Dr. Baumanis ne vien rūpējas par savu pacientu veselību, bet arī aktīvi iestājas par to, lai valstī būtu sakārtota veselības aprūpes sistēma. Vēršoties pret dažādām birokrātijas nejēdzībām, cenšas sakārtot darba vidi sev un kolēģiem, nebaidoties izsaukt uguni uz sevi.

M. Lapsa
Atvērta pieteikšanās starptautiskā konferenču maratonā – Zinātnes nedēļā

Šodien, 8. martā, RSU atvērusi pieteikšanos Zinātnes nedēļai (RSU Research Week), kas norisināsies no 22. līdz 26. martam tiešsaistē. Zinātnes nedēļa ir piecu starptautisku konferenču maratons ar vairāk nekā 1300 prezentācijām no 45 valstu zinātniekiem, aptverot pasaules tendences gan medicīnā un veselības aprūpē, gan sociālajās zinātnēs.

Rīgas Stradiņa universitāte