PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Folijskābes papildus lietošana nepaaugstina ļaundabīga audzēja attīstības risku

Doctus
Cilvēkiem, kuri lieto B vitamīnu folijskābi lielās devas nav paaugstināts ļaundabīga audzēja attīstības risks, secināts starptautiskā pētījumā, kura rezultāti publicēti žurnālā Lancet.

Ir valstis, kurās grūtniecības laikā sievietēm iesaka papildus uzņemt folijskābi, lai pasargātu jaundzimušo no nervu caurulītes defektiem, savukārt citās valstīs neiesaka lietot papildus folskābi, paaugstināta ļaundabīga audzēja riska dēļ. Tādēļ tika veikts pētījums ar mērķi novērtēt iespējamo saistību starp ļaundabīga audzēja attīstību un augstām folijskābes devām.

Meta-analīzē tika iekļauti visi pētījumi, kuri bija pabeigti līdz 2011.gadam un kuros salīdzināja folijskābi un placebo, ārstēšana tika veikta vismaz gadu, pētījumā iekļauti vismaz 500 dalībnieki un tika apkopota informācija par saslimstību ar ļaundabīgiem audzējiem. Kopumā meta-analīzē tika iekļauti 13 pētījumu ar kopējo dalībnieku skaitu – 49621. Visi iekļautie pētījumi bija nejaušināta iedalījuma. Galvenais meta-analīzes iznākums bija diagnosticēts ļaundabīgs audzējs (neiekļaujot ne-melanomas ādas audzējus) ārstēšanas laikā. Tika salīdzināta ļaundabīgo audzēju incidence starp dalībniekiem, kuri lietoja folijskābi un tiem, kuri lietoja placebo.

Ārstēšanas  periodā – 5,2 gados (folijskābes koncentrācija plazmā folijskābes grupā bija 57,3 nmol/L un placebo grupā – 13,5 nmol/L) netika konstatētas statistiski ticamas atšķirības kopējā vēža incidencē starp abām grupām (1904 vēža gadījumi folijskābes grupā un 1809 gadījumi placebo grupā; RR=1,06; 95% TI[0,99 – 1,13]). Netika novērots arī, ka risks saslimt ar ļaundabīgu audzēju pieaugtu proporcionāli folijskābes lietošanas ilgumam. Netika novērotas arī statistiski ticamas atšķirības starp grupām attiecībā uz atsevišķām vēža lokalizācijām, piemēram, zarnu, prostatas, plaušu, krūts vai citām lokalizācijām.

Pētnieki secināja, ka folijskābes papildus uzņemšana nepaaugstina un nepazemina ļaundabīga audzēja attīstības risku 5 gadu ārstēšanas periodā. Pārtikas produktos folijskābes daudzums parasti ir ievērojami mazāks nekā folijskābes devas, kas tika izpētītas šajā pētījumā.

 

Pirmavots: Vollset SE, Clarke R, Lewington S, et al. Effects of folic acid supplementation on overall and site-specific cancer incidence during the randomised trials: meta-analyses of data on 50 000 individuals. The Lancet, Early Online Publication, 25 January 2013