PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ftalāti un palielināts cukura diabēta risks sievietēm

Doctus
Ftalāti un palielināts cukura diabēta risks sievietēm
Freepik.com
Plastmasā esošās endokrīnās sistēmas darbību kavējošās ķīmiskās vielas (EDC) var palielināt cukura diabēta risku sievietēm.

Ftalāti ir ķīmiskas vielas, ko plaši izmanto plastmasā, piemēram, personīgās higiēnas līdzekļos, bērnu rotaļlietās un pārtikas un dzērienu iepakojumos. Ftalātu iedarbība ir saistīta ar samazinātu auglību, cukura diabētu un citiem endokrīnās sistēmas traucējumiem.

Pētnieki sešus gadus pētīja 1308 sievietes no Sieviešu veselības pētījuma visā valstī (SWAN), lai noskaidrotu, vai ftalāti šajā populācijā ir veicinājuši cukura diabēta attīstību. Apmēram 5 % sieviešu sešu gadu laikā saslima ar cukura diabētu. Šo sieviešu ftalātu koncentrācija urīnā bija līdzīga kā pusmūža sievietēm ASV 2000. gadu sākumā, kad tika savākti urīna paraugi. Baltajām sievietēm, kuras bija pakļautas augstam dažādu ftalātu līmenim, bija par 30 – 63 % lielāka iespēja saslimt ar cukura diabētu.

Daži ftalātu metabolīti bija saistīti ar lielāku cukura diabēta sastopamību 6 gadu laikā, taču asociācijas bija pretrunīgas starp rasu/etniskajām grupām. Nepieciešama turpmāka analīze, vai ftalāti izraisa cukura diabētu.

AVOTS: Peng MQ, Karvonen-Gutierrez CA, Herman WH, et al. Phthalates and Incident Diabetes in Midlife Women: The Study of Women's Health Across the Nation (SWAN). The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, 2023