PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Ketogēna diēta iespējams mazina astmu

Doctus
Vai speciāla diēta palīdz pret astmu? Jaunā pētījumā secināts, ka pelēm, kuras uzturā saņēma ketogēno diētu, ievērojami samazinājās iekaisums elpošanas ceļos.

Astmas pacienti reaģē pat uz nelielu alergēnu koncentrāciju ar smagu bronhu iekaisumu. To papildina arī palielināta gļotu veidošanās, kas apgrūtina elpošanu. Galveno lomu šeit spēlē iedzimtas imūnsistēmas šūnas, kuras tika atklātas tikai pirms dažiem gadiem un kuras sauc par iedzimtām limfoīdām šūnām (ILC). Tās veic svarīgu aizsargfunkciju plaušās, atjaunojot bojātās gļotādas. Šim nolūkam no citokīnu grupas tās ražo iekaisuma kurjerus, kas stimulē gļotādas šūnu dalīšanos un veicina gļotu veidošanos.

Šis mehānisms normālos apstākļos ir ļoti noderīgs: tas ļauj organismam ātri novērst patogēnu vai kaitīgu vielu radītus bojājumus. Pēc tam gļotas izvada patogēnus no bronhiem un aizsargā elpošanas ceļus no atkārtotas inficēšanās. Tomēr astmas gadījumos iekaisuma reakcija ir daudz spēcīgāka un garāka nekā parasti, sekas ir apgrūtināta elpošana,  kas var būt bīstama dzīvībai.

ILC šī procesa laikā strauji vairojas un rada lielu daudzumu proiekaisuma citokīnu. Zinātnieki cer, ka, ja šo dalīšana varētu palēnināties, iespējams, izdotos kontrolēt pārmērīgo reakciju.

Daži metabolisma ceļi ir aktīvāki par citiem, sadalot ILC. Tie galvenokārt nodrošina, ka šūnas tiek apgādātas ar enerģiju un ar “celtniecības materiāliem”, kas ir nepieciešami reprodukcijai. Pie “celtniecības materiāliem” pieder, piemēram, taukskābes, kas vajadzīgas, lai izveidotu šūnu membrānu. Tāpēc aktivētie ILC absorbē taukskābes no apkārtējās vides un neilgu laiku tās glabā iekšpusē nelielos pilieniņos, pirms tās izmanto enerģijai vai membrānu veidošanai.

Bet kas notiek, ja šūnas ir spiestas izmantot šīs taukskābes citur? Lai atbildētu uz šo jautājumu, pētnieki pelēm ar astmu nozīmēja diētu, kurā galvenokārt bija tauki, bet gandrīz nebija ogļhidrātu vai olbaltumvielu. Ar šo diētu, ko sauc arī par ketogēnu diētu, mainās šūnu metabolisms: šūnas iegūst nepieciešamo enerģiju no tauku sadedzināšanas. Tomēr tas nozīmē, ka trūkst taukskābju, kas nepieciešamas jaunu membrānu veidošanai šūnu dalīšanās laikā.

Tā rezultātā ILC dalīšanās aktivitāte grauzējiem, kas baroti ar īpašu uzturu, dramatiski samazinājās: Parasti kontakts ar alergēniem palielina ILC skaitu bronhos četrkārtīgi, tomēr šajā  izmēģinājumā dzīvniekos tas gandrīz nemainījās. Attiecīgi samazinājās gan gļotu veidošanās, gan citi astmas simptomi.

Tas nav saistīts tikai ar pāreju uz taukiem kā alternatīvu enerģijas avotu un no tā izrietošo taukskābju trūkumu. Domājams, ka glikozes deficīts tieši veicina ILC aktivitātes samazināšanos. Astmas izplatība pēdējās desmitgadēs ir dramatiski palielinājusies. Iespējams, tas ir saistīts arī ar aizvien izplatītāku diētu ar augstu cukuru un tauku saturu, norāda pētnieki.  

Ir zināms, ka ketogēna diēta var būt efektīva terapija pie dažām slimībām. Piemēram, ar šo metodi ārstē pacientus ar noteiktām epilepsijas formām. Un tiek uzskatīts, ka izmaiņas uzturā palīdz arī pret dažiem audzējiem.

 

AVOTS:Karagiannis F, Masouleh SK, Wunderling K, et al. Lipid-Droplet Formation Drives Pathogenic Group 2 Innate Lymphoid Cells in Airway Inflammation. Immunity, 2020.

 

Lasītākais Doctus.lv
GUNTIS KARELIS: Grūtības ir spēcīgs motivētājs

Asociētais profesors GUNTIS KARELIS, RAKUS stacionāra “Gaiļezers” Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs, neslēpj, ka studiju gados neiroloģija šķitusi ļoti sarežģīta un neizprotama medicīnas joma. Tad nu apņēmies to atšifrēt, nevis centies izvairīties no grūtībām un izaicinājumiem.

M. Lapsa
RENĀTE HELDA: cukura diabēts pandēmijas ēnā— katastrofāls ielaisto gadījumu skaits

Renāte Helda, endokrinoloģe “Veselības centrs 4”, Siguldas slimnīcā: "Kopš 1990. gadiem neatceros tik daudz ielaistu un nolaistu cukura diabēta gadījumu. Ar citām endokrīnajām slimībām pašreiz nav tik slikti, bet sekas varbūt vēl tikai parādīsies, piemēram, laikus neizoperēti vairogdziedzera vēži, kam prognoze ir samērā laba, ja tos ārstē savlaicīgi."

R. Helda
Bioloģiskie medikamenti. Arvien biežāk izmantojam praksē

Zinātniskā revolūcija zāļu atklāšanas un produktu attīstībā biotehnoloģijā, kas notika 20. gadsimta beigās, savu uzvaras gājienu turpina arī 21. gadsimtā. Šobrīd vairāk nekā simt dažādu slimību tiek ārstētas ar biotehnoloģijas palīdzību, turklāt daudzas metodes joprojām ir galvenais atklājums medicīnā. Bioloģisko līdzekļu lietošana strauji paplašinājusies, tos izmanto, piemēram, onkoloģijā, autoimūnu traucējumu, iekaisuma slimību ārstēšanā.

L. Henke, S. Purviņa
Liels traumu risks brīvdienu skrējējiem

Gandrīz puse no visiem brīvdienu skrējējiem (skrējēji, kas to dara neprofesionāli, brīvajā laikā) gūst traumas, galvenokārt saistībā ar ceļiem, ikriem vai Ahileja cīpslām, un riska līmenis ir vienlīdz augsts neatkarīgi no skrējēja vecuma, dzimuma vai skriešanas pieredzes.

Doctus
SANAD II pētījums par valproāta vs. levetiracetāma efektivitāti un izmaksu ieguvumu salīdzinājumu

Valproāts ir pirmās līnijas zāļviela, lai ārstētu pacientus ar jaunatklātu idiopātisku, ģeneralizētu vai grūti klasificējamu epilepsiju. Izņēmums ir sievietes reproduktīvā vecumā potenciālā teratogēnā efekta dēļ. Levetiracetāms tiek izrakstīts arvien biežāk šai pacientu populācijai, neskaitoties uz pierādījumu trūkumu par tā efektivitāti un izmaksu ieguvumiem salīdzinājumā ar valproātu.

Doctus