PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Marihuānas lietošana pusaudžu vecumā saistīta ar palielinātu psihožu risku

Doctus
Marihuānas lietošana pusaudžu vecumā saistīta ar palielinātu psihožu risku
Freepik.com
Pusaudžiem, kuri lieto marihuānu, ir ievērojami palielināts psihisku traucējumu risks, salīdzinot ar vienaudžiem, kuri šīs narkotikas nelieto.

Epidemioloģiskie pētījumi liecina, ka jauniešu marihuānas lietošana ir saistīta ar psihotiskiem traucējumiem. Tomēr esošie pierādījumi lielā mērā ir balstīti uz 20. gadsimta datiem, kad kaņepes bija ievērojami mazāk spēcīgas nekā mūsdienās.

Pētījumā tika sasaistīti iedzīvotājos balstīta apsekojuma dati no 2009. līdz 2012. gadam ar uzskaiti par veselības aprūpes pakalpojumiem, uz kuriem attiecas vispārējā veselības aprūpe Ontario, Kanādā, līdz 2018. gadam. Kohortā bija iekļauti respondenti vecumā no 12 līdz 24 gadiem, kuriem iepriekš nebija psihisku traucējumu (N = 11 363). Primārais iznākums bija dienu skaits līdz pirmajai hospitalizācijai, neatliekamās medicīniskās palīdzības nodaļas (ED) apmeklējumam vai ambulatorajai vizītei saistībā ar psihotiskiem traucējumiem saskaņā ar apstiprinātiem diagnostikas kodiem. Jutīguma analīzēs tika pētīti alternatīvi modeļa apstākļi, tostarp ierobežojot iznākumu līdz hospitalizācijai un ED apmeklējumiem, lai palielinātu specifiku.

Salīdzinot ar marihuānas nelietošanu, marihuānas lietošana bija nozīmīgi saistīta ar psihotiskiem traucējumiem pusaudžu (12 – 19 gadi) gados (aHR = 11,2; 95 % TI 4,6 – 27,3), bet ne jauniešu (20-33 gadi) vecumā (aHR = 1,3; 95 % TI 0,6 – 2,6). Ja iznākumu ierobežoja tikai ar hospitalizāciju un ED apmeklējumiem, saistību stiprums ievērojami palielinājās pusaudža gados (aHR = 26,7; 95 % TI 7,7 – 92,8), bet tas būtiski nemainījās jaunā pieaugušā vecumā (aHR = 1,8; 95 % TI 0,6 –  5,4).

Šis pētījums sniedz jaunus pierādījumus par spēcīgu, bet ar vecumu saistītu saistību starp marihuānas lietošanu un psihotisku traucējumu risku, kas atbilst neiroloģiskās attīstības teorijai, ka pusaudža vecums ir neaizsargāts laiks marihuānas lietošanai. Saistības stiprums pusaudža gados bija ievērojami lielāks nekā iepriekšējos pētījumos tika pierādīts, iespējams, atspoguļojot neseno marihuānas iedarbības pieaugumu.

AVOTS: McDonald AJ, Kurdyak P, Rehm J, et al. Age-dependent association of cannabis use with risk of psychotic disorder. Published online by Cambridge University Press:  22 May 2024