PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Mutes dobuma veselība saistīta ar Alcheimera slimības attīstību

Doctus
Laba mutes dobuma higiēna pasargās ne tikai no kariesa, zinātnieki no Bergenas universitātes ir atklājuši saistību starp smaganu slimību un Alcheimera slimību.

Pētnieki noskaidroja, ka gingivītam ir nozīmīga loma, vai personai attīstīsies Alcheimera slimība vai nē. Pētnieki atklāja, ka baktērijas, kas izraisa gingivītu var ceļot no mutes uz smadzenēm. Šīs baktērijas ražo proteīnu, kas bojā nervu šūnas, kas savukārt rezultējas atmiņas zudumos un Alcheimera slimībā. Pētnieki gan norāda, ka baktērija viena pati neizraisa Alcheimera slimību, tomēr tās esamība ievērojami paaugstina slimības attīstības risku un paātrina slimības attīstību. Labā ziņa ir tā, ka šo risku var mazināt, tīrot un diegojot zobus. Ja ir diagnosticēts gingivīts un ģimenē ir bijis Alcheimers, regulāri jāapmeklē zobārsts un kārtīgi jātīra zobi.

Līdz šim jau bija atklāts, ka baktērijas, kas izraisa gingivītu var aizceļot arī uz smadzenēm un bojāt nervu šūnas. Šis bija pirmais pētījums, kurā ieguva DNS balstītus pierādījumus par šo procesu. Tika analizētas 53 personas ar Alcheimera slimību un šīs gingivītu izraisošā baktērijas enzīms tika atklāts 96 % gadījumu.  

Pētnieki norāda, ka jāturpina darbs pie jaunu medikamentu izstrādes, kas bloķētu šo baktēriju enzīmu, tādejādi aizkavējot Alcheimera slimības attīstību. Tiek plānots šādus medikamentus testēt jau šajā gadā.

AVOTS: Dominy SS, Lynch C, Ermini F, et al. Porphyromonas gingivalis in Alzheimer’s disease brains: Evidence for disease causation and treatment with small-molecule inhibitors. Science Advances, 2019; 5 (1): eaau3333