PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Peptiskas čūlas risks pacientiem, kuri uzsāk zemas devas aspirīna lietošanu

Doctus
Peptiskas čūlas risks pacientiem, kuri uzsāk zemas devas aspirīna lietošanu
Freepik.com
Pētnieki atklājuši, ka pacientiem, kuri uzsāk mazu aspirīna devu lietošanu, bet ne ilgstošiem lietotājiem, ir ievērojami palielināts kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas attīstības risks, un tas liecina, ka ir svarīgi izvērtēt riskus un ieguvumus, uzsākot mazu devu aspirīna terapiju.

Mazas devas aspirīns ir peptiskās čūlas slimības riska faktors, bet iepriekšējie, populācijā balstītie pētījumi var būt par zemu novērtējuši aspirīna mazās devas risku, jo tie neizmantoja jaunu lietotāju struktūru. Kuņģa un zarnu trakta asiņošana rodas biežāk uzreiz pēc zemas aspirīna devas terapijas uzsākšanas nekā vēlākos gados.

Pētījuma mērķis bija novērtēt mazas aspirīna devas saistību ar kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlu sastopamību dominējošā un jauno lietotāju kohortās.

Tika izmantota daudzfaktoru Cox regresija, pētījumā iekļāva ESTHER pētījuma (n=7737) un Apvienotās Karalistes biobankas (n=213598) dalībniekus, visus novēroja vairāk kā 10 gadus.

Starp dalībniekiem, kuri ilgstoši lietoja aspirīnu netika novērota nozīmīga saistība starp zemas devas aspirīnu un kuņģa čūlu abās grupās. Savukārt zemas devas aspirīns bija vāji, tomēr statistiski nozīmīgi saistīts ar divpadsmitpirkstu zarnas čūlas risku Apvienotās Karalistes Biobankas dalībniekiem (riska attiecība [95 % ticamības intervāls]: 1,27 [1,07 –1,51]), bet ne ESTHER pētījuma dalībniekiem (1,33 [0,54 –3,29]). Ierobežojot datu analīzi tikai ar jauniem aspirīna lietotājiem, riska attiecība jauniem kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlas gadījumiem attiecīgi bija 1,82 [1,58 –2,11] un 1,66 [1,36 –2,04] AK Biobankas pētījumā un 2,83 [1,40 –5,71] un 3,89 [1,46 –10,42] ESTHER pētījumā.

Šis pētījums pierāda, ka aspirīns mazās devās ir neatkarīgs riska faktors gan kuņģa čūlai gan divpadsmitpirkstu zarnas čūlai. Saistības nebija nozīmīgas vai vāji dominējošas pacientiem, kuri ilgstoši lietoja aspirīnu, savukārt saistība bija spēcīga un statistiski nozīmīga jauno lietotāju kohortā. Tādēļ ir svarīgi izsvērt risku, salīdzinot ar ieguvumu, kad tiek uzsākta ārstēšana ar zemas devas aspirīnu, un pēc zemas aspirīna devas terapijas uzsākšanas kontrolēt kuņģa un zarnu trakta nelabvēlīgos simptomus.

AVOTS: Ngoc T, Sha S, Chen L-J, et al. Strongly increased risk of gastric and duodenal ulcers among new users of low-dose aspirin: Results from two large cohorts with new-user design. Alimentary Pharmacology and Therapeutics. Published online May 27, 2022