PORTĀLS ĀRSTIEM UN FARMACEITIEM
Šī vietne ir paredzēta veselības aprūpes speciālistiem

Samaksa nevienmēr uzlabo cukura diabēta pacientu aprūpi

Doctus
Nelieli finansiāli bonusi ar mērķi, lai ārsti nodrošinātu labāku un atbilstošāku cukura diabēta pacientu aprūpi, sniedz tikai nelielus aprūpes uzlabojumus, ziņo Kanādā veikta pētījuma rezultāti.

Pētījuma mērķis bija noskaidrot, vai neliela finansiāla ģimenes ārstu stimulēšana uzlabo cukura diabēta pacientu aprūpi. Pētījums tika veikts Ontario, Kanādā. Pētījumā kopumā tika analizēti dati par 757 928 cukura diabēta pacientiem un šiem pacientiem veiktajiem izmeklējumiem laika posmā 2006. -2008.gads. Tika analizēti veiktie izmeklējumi pirms un pēc samaksas paaugstināšanas.

Pētījuma laikā tika secināts, ka pacientu proporcija, kuri saņēma rekomendētos izmeklējumus (HbA1c, holesterīna un redzes pārbaudi) pieauga no 16% 2000.gadā līdz 27% 2008.gadā, pētnieki šo pieaugumu saista ar ārstu finansiālu stimulēšanu. Tika arī secināts, ka gados jaunāki cilvēki, pilsētās dzīvojoši, kā arī cilvēki ar garīgās veselības traucējumiem, retāk saņem visus rekomendētos izmeklējumus. Pacienti, kuri tika ārstēti, laika posmā no 2006. līdz 2008.gadam, biežāk saņēma rekomendētos izmeklējumus. Tomēr pacientiem, kuri tika ārstēti jau pirms samaksas sistēmas izmaiņām, saņēma retāk šos izmeklējumus, nekā tie, kuri tika sākotnēji diagnosticēti.

Pētnieki secināja, ka samaksas maiņa sniedz nelielus uzlabojumus cukura diabēta aprūpes kvalitātei sabiedrības un pacienta līmenī. Pētnieki secināja, ka ārsti, kuri nodrošināja labāku aprūpes kvalitāti pirms samaksas izmaiņām, to nodrošina arī pēc šīm izmaiņām, un tie, kuri bija pavirši pret pacientiem, tādi arī palika, neskatoties uz finansiālu motivāciju. Šī pētījuma rezultāti apliecina, ka ne vienmēr nauda ir motivātors, kas uzlabo ārsta un pacienta attiecības. 

Pirmavots: Kiran T, Victor JC, Kopp A, et al.  The Relationship Between Financial Incentives and Quality of Diabetes Care in Ontario, Canada. Diabetes Care May 2012 vol. 35 no. 5 1038-1046.